Ojek-Go-jek şimde de Lady-jek!

Yaklaşık onbir milyon nüfuslu metropol başkent Cakarta’da yaşamanın en büyük zorluğu tartışmasız trafiktir! Şehrin kalabalık olmasının yanında ulaşımı zorlaştıran diğer etken de toplu taşımadaki seçeneğin az olması!
Ana caddelerde sırf onlar için ayrılmış şeritle trafiğe katkıda bulunacağına iyice zora sokan Trans- Jakarta otobüslerinden ve sınırlı ağıyla banliyo trenlerinden başka toplu taşım seçeneği yok gibidir!
Ama halk bu zorluklarla başa çıkmasını bilmiş, hizmeti yetkililerden bekleyeceğine kendisi çözümler üreterek ulaşım seçeneklerini çoğaltmıştır!

Sözgelimi Hollanda’da daki bisiklet hakimiyetinin yerini Cakarta’da motosiklet alır. Gücü yetenenin aile boyu her işe koştuğu bir motosikleti vardır. 4 çocuklu bir ailenin en büyük lüksü motosikletidir, ayaklarını yerden keser. Anne ve baba arasında sandviç olarak uyuyakalmış kasksız bebekleri motosiklette görmek bir süre sonra şaşırtmaz insanı, yalnız hayran bırakır o cesarete!

Motoksikletlerin diğer en büyük işlevleri ise O-jek yani motosiklet- taksi olarak hizmet vermeleridir.

Yol kenarlarında tüm gün müşteri bekler, 3-4 müşteri çıkmışsa o gün kendini şanslı sayar Ojek taksiler. Ücreti pazarlığa tabidir. Kask giymek zorunlu değil güvenlik için gerekli olsa da her ojek de bulunmaz. Kaldı ki Ojek’in size verecek kaskı olsa bile temizliği şaibelidir.

Yaklaşık bir yıl önce geleneksel Ojek ‘lere bir rakip firma geldi.
Yeni firmanın adı Go-Jek idi. “ Her ihtiyaca bir ojek logosuyla piyasaya çıkan Go-jek’in ünü kısa zamanda yayıldı ülkenin dört bir yanına. Nasıl yayılmasın ki ojeklerin en büyük avantajı trafikteki hızının yanında daha bir çok hizmeti yanında getirmişti..

En başta Go-jek cep telefonlarına indirilen bir uygulama ile kullanıyordu. Fiyat garantisi ile belli km’lere tek fiyat getiriyor ve kazıklanma ihtimalini ortadan kaldırıyordu. Çünkü Ojekler bir yerden diğerine ulaşmadaki kolaylık nedeniyle fiyatlarını abartabilirlerdi.
Sonra sürücülerini sigortasız çalıştırmıyor ve işe başlamadan önce mutlaka bir eğitime alıyor, her müşteriye başına takacağı kişiye özel bir bone ile bir de kask ve egzos dumanına karşı maskesini de veriyordu. Yeşil üniformaları ve kaskları ile temiz düzenli, çok profesyonel görünüyorlardı.

Go-jek telefon uygulamasında ulaşım dahil aklınıza ne gelirse var. Temizlikten tutunda kuaföre, kuryelikten tutunda masaja, alışverişe, hanımlar için ağdacıya kadar toplam 10 ayrı seçenek! Hersey elinizin altında bir tuşla ayağınıza kadar geliyor. Evden çıkmanıza gerek yok. Ojek’in son atağı özel bira servisi yapmak oldu.

Baktınız evde bira bitmiş, canınız çıkmak istemiyor. Hemen go-jek’ten sipariş veriyorsunuz ve en yakın marketten alıp ayağınıza kadar getirip teslim ediyor, ödemeyi yapıyorsunuz!

Bir arkadaşım kuaförün müdavimi oldu. Go-jek kuaför servisi ile dışarıya çıkıp trafikte zaman kaybetmek yerine evinde kendi koltuğunda oturup fön cektirmek daha cazip geliyor.

Ocak 2015’de başladığından beri 6.1 milyon kez indirilmiş olan Go-gek’in 200. bin sürücüsü var. Beklenmeyen hızlı büyümeden dolayı bir ara uygulamada biraz aksaklık olsa da Hindistan’dan alınan teknik destek ile kısa sürede toparlandılar.

Geleneksel o-jeklerin şikayeti sonunda bir süre önce danışmanların önerisiyle bu tür ulaşımın tamanını tamamen yasaklayan Başkan Joko Widodo halktan ve firmalardan gelen talep yoğunluğu ve baskı üzerine yasağı kısa zamanda kaldırdı.

Go-jek’in hizmette sınır tanımayan başarısının ardından Ojek firmaları ve telefon uygulamaları mantar gibi bitmeye başladı. Şu anda bu türde hizmet veren 40 tane firma var. Malezya bile piyasada Grabtaxi-grabcar markasıyla yer almakta gecikmedi.

Bizim farkımız temiz kokmamız diye ortaya çıkan Uber-Jek istihdam edeceği şoförleri öncelikle koku testine alıyor. Müşterilerin en çok sürücülerin kokmasından şikayet ettiğini söyleyen Uber-Jek sahibi elektrik mühendisi Aris Wahyudi işe alacakları 3000 soförü koklayarak seçtiklerini belirtiyor. Koklama için işe özel alınan Endang Ahmad koltuk altı koklamada öyle uzmanlaşmış ki aday daha yanına yaklaşmadan kararını verebiliyor.
Fan altında yaptığı koklamalarda birçok kişiyi elemiş,” ter kokusu ile koltuk altı kokusu karışmış olanların şansı yok, motosiklet üstünde giderken rüzgar etkisiyle kokunun arkaya gelip gelmediğini test etmek önemli” diyor.

2015 Eylül ayında piyasaya çıkan Lady-Jek’in hizmetinin farkı adından da anlaşıldığı üzere yalnızca kadınlara özel olması. Diğer taşıma araçlarına göre kadınlar için daha güvenli ve konforlu
olması iddialı oldukları noktalar.
Lady-Jek piyasaya çıktığından beri ülke çapında 50 bin kez tıklanarak cep telefonlarına indirilmiş.

Sahibi Brian Mulyadi çoğunluğu ev kadınları ve öğrencilerin oluşturduğu 2400 sürücü istihdam etmiş.
Lady- jek’i benzer özelliklerle Sister-jek ( kızkardeş-jek) takip ediyor ve rekabeti şenlendiriyor.
Bunlarla kalmıyor elbette her ihtiyaca uygun ojekler ortaya çıkmaya devam ediyor.
Mesela Ojesy ve Ojek Syari İslami gelenekleri takiple sadece başörtülü sürücüleriyle bir yenilik getiriyor piyasaya!
Limobike ise Vespa stili motosiklet ile lüks hizmet iddiasında.
Tüm O-jek sürücüerinin ortak bir isteği var; diğer toplu taşım araçları gibi yasal bir çerçeveye kavuşmak.
Daha ne Ojekler çıkacak ve bizleri şaşırtmaya devam edecek bilmiyorum. İzleyerek gördüğüm ve bildiğim bir şey varsa o da Endonezyalıların cep telefonu uygulaması üretmekteki hayal güçleri ve bu uygulamaların hayranlık uyandıracak derecede büyük kitleler tarafından yaygın bir şekilde kullanılması.

İnsanı en çok şaşırtan ise motoksiklet taksi-ojek ile seyahat halindeyken cep telefonunda mesajlarına bakanlar. Biraz riskli olduğu kaçınılmaz. Zira yabancı bir arkadaşım aynı şeyi yapmaya çalışırken yanlarından gecen bir motoksikletli cep telefonunu kapıp kaçtı ve kayıplara karıştı. En kötüsü de çantayı kapmaya çalışanlar. Birkaç ay önce çantası kapılırken yere düşüp sürüklenen genç kız kafa travmasından hayatını kaybetti!

_______________

Gülseren Tozkoparan Jordan
29 Ocak 2016 – Cakarta
18 Mayıs

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 6 =