“Okula saldırı kabul edilemez”

Amerika Birleşik Devletleri’nin İsrail’e yönelik en sert eleştirileri olarak kayda geçen ifadelerde, Beyaz Saray sivil kayıpların ‘çok yüksek’ olduğunu belirtti ve İsrail’e sivillerin korunması için daha çok çaba göstermesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) de İsrail’i eleştirip Gazze’deki halkın ‘derin bir uçurumla karşı karşıya olduklarını’ söyledi.

BM verilerine göre evlerini terk etmek zorunda kalan Filistinlilerin sayısı 425 bine çıktı.

Diğer yandan BBC’ye konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili, ordunun Hamas’ın Gazze’deki tünellerinin ‘yüzde 70-80’ini etkisiz hale getirdiklerini’ söyledi.

İsrail, ‘Hamas’ın İsrail’e sızmak için kullandığı Gazze’deki tüneller tamamen yok edilene kadar operasyonuna devam edeceğini’ ifade ediyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının başladığı 8 Temmuz’dan bu yana ölen Filistinlilerin sayısı çoğu sivil 1422’ye çıktı.

Bakanlık açıklamasında, son 24 saat içinde de 173 Filistinlinin öldüğü belirtildi. Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarında ise ikisi sivil 58 İsrail vatandaşı ve Taylandlı bir işçi yaşamını yitirdi.

İsrail’in Çarşamba günü Cebeliye’deki okula düzenlediği saldırıda en az 16 kişi ölmüştü.

‘Siviller korunmalı’Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çatışmalardan kaçan sivillerin barındığı BM tesisine yönelik saldırı, kesinlikle kabul edilemez ve kesinlikle savunulamaz” dedi.

Earnest, saldırının İsrail ordusu tarafından düzenlenmiş olabileceğine işaret ederken BBC’ye konuşan İsrail sözcüsü Mark Regev ise ‘saldırıdan İsrail’in sorumlu olduğunun kanıtlanması durumunda İsrail’in özür dileyebileceğini’ söyledi. Regev, “Bizim bir politikamız var, biz sivilleri hedef almıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.