Olimpiyatlarda oruç tutanlar da düşünüldü

27 Temmuz – 12 Ağustos tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek olan 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları’na kısa bir süre kala gerekli önlemler de alınmaya başlandı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) farklı dinlere mensup sporcuların ibadetlerini rahatlıkla yapabilmesi için yoğun çaba harcıyor. Olimpiyat Oyunları’nın yapılacağı tarihlere denk gelen Ramazan ayı, müslüman sporcular için ayrı bir önem taşıyor.

SORUN YAŞANMAYACAK

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof.Dr. Uğur Erdener, ‘Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Londra Olimpiyatları’nda Ramazan ayıyla ilgili her türlü ihtiyacı karşılamaya yönelik tedbiri almıştır. Sahur ve iftar konularında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak’ dedi. Uğur Erdener, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olimpiyat Köyü’nde 24 saat yiyecek-içecek servisi vardır. Bunlar, bilinen ve tedbiri alınmış konulardır. Sporcularımız arasında oruç tutanlar olacaktır. Ancak bu konuyla ilgili kararı, sporcuların bağlı bulundukları federasyonlar verecektir. Gerekli önlemler alındı.”

İlk kez bir olimpiyata 100’ün üzerinde sporcuyla katıldığımızı hatırlatan Erdener, ‘Sporcularımızın yüzde 60’ının bayanlardan oluşması, Türkiye açısından önemli. İstanbul, 2020 Olimpiyatları’nın güçlü bir adayı olarak yoluna devam ediyor’ diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here