Olmert güvenlik kabinesini topluyor

Güvenlik kabinesi, Kassamlara nasıl cevap verileceğini tartışacak. 

Başbakan Yardımcısı ve Şas partisi Başkanı Eli Yişai de “İsrail’in Gazze’ye operasyondan başka seçeneği olmadığını” söyledi. 

Yişai, Kassam roketi saldırılarının İsrail’in Gazze’den geri çekilmesinden kaynaklandığını belirterek, “Artık kırmızı çizgileri aştılar, harekete geçmekten başka çare yok” diye konuştu. Yişai, Orta Doğu barış konferansının da ertelenmesi gerektiğini dile getirdi. 

Ancak İsrail radyosunda yapılan çeşitli değerlendirmelerde, saldırının, dün Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında yapılan görüşmeden sonra meydana gelmesine dikkat çekildi ve amacın, barış görüşmelerinin önünü tıkamak olduğu ifade edildi. Bazı yorumcular, Kassamlara, bunun değerlendirilerek cevap verilmesi gerektiğini de kaydetti. 

İsrail ordusu, Zikim askeri eğitim kampına yapılan saldırıdan sonra Gazze’deki Kassam rampalarına tanklarla ateş açtı. Filistinli görgü tanıklarına göre, saldırıda 4 kişi yaralandı.

Kassam saldırılarının sorumluluğunu üstlenen İslami Cihad üyelerinin, Gazze’de İsrailli askerlerin yaralanmasını camilerden hoparlörlerle duyurdukları, sayılarla ilgili bilgiler aktardıkları, kutlamalar yaptıkları belirtildi. 

İslami Cihad, benzer saldırıları sürdüreceklerini de kaydetti. 

İsrail radyosu, Kassam saldırısında yaralananların sayısını 76 olarak verdi. Askerlerin çoğunun, çadırlarında uyurken, Kassamların şarapnel parçalarından yaralandıkları belirtildi. 

Kamptaki askerlerin, acemi eğitimlerini bugün tamamlayıp diplomalarını alacakları kaydedildi. 

Ordu radyosu, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun’dan 2 roket fırlatıldığını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.