Çolpan İlhan yaşamını yitirdi

Ünlü oyuncu Çolpan İlhan, sabaha karşı kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi,

İlhan’ın cenazesi, 27 Temmuz Pazar günü saat 10.30’da Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek törenin ardından, cenaze namazı için Teşvikiye Camii’ne götürülecek.

İlhan, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda, eşi Sadri Alışık’ın yanına defnedilecek.

“ANNEMİZİ YİTİRDİK”

Çolpan İlhan’ın Nişantaşı’nda bulunan evi önünde bekleyen basın mensuplarına torunu Sadri Alışık açıklama yaptı. İlhan’ın kalp yetmezliği sıkıntısı yaşadığını belirten Alışık “Annemizi, ustamızı, ailemizin onurunu kaybettik. Hiç beklemediğimiz, ani gelişen bir olayla bu günü yaşıyoruz. Kalp yetmezliği vardı ama bu beklemiyorduk” şeklinde konuştu.

Taziye için İlhan’ın evine gelen oyuncu Seray Sever “Beraber vakit geçirdiğim, anne gibi gördüğüm, sizler için duayen, benim için aileden biriydi” dedi. Çolpan İlhan’ın çalışanları da duydukları üzüntüyü dile getirdiler. Usta sanatçı için Pazar günü saat 10:30’da Muhsin Ertuğrul sahnesinde anma töreni gerçekleştirilecek. İlhan’ın naaşı Teşvikiye caminde kılınacak öğle namazının ardından eşi Sadri Alışık’ın mezarının bulunduğu Zincirlikuyu mezarlığına defnedilecek.

ÇOLPAN İLHAN KİMDİR?

Çolpan İlhan 8 aĞUSTOS 1936’da İzmir’de dünyaya geldi.

İstanbul Belediye Konservatuarı tiyatro bölümü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi resim bölümünden mezun olan İlhan, öğrenciliği sırasında akademideki arkadaşları ile birlikte “Akademi Tiyatrosu” adıyla bir tiyatro grubu kurdu. İlhan, Akademi Tiyatrosu döneminde gelen bir teklifle 1957 yılında ilk sinema filmi Kamelyalı Kadın’da başrol oynadı. İlhan, yine aynı yıl içinde Küçük Sahne’de Münir Özkul ve Uğur Başaran ile “Sevgili Gölge” adlı oyunla ilk kez profesyonel oyunculuğa adım attı.

İlhan 3 sezon Küçük Sahne oyunlarında rol aldıktan sonra, bu tiyaronun dağılması ile Oda Tiyatrosu’nda Müfit Ofluoğlu ile Sabahattin Kudret Aksal’ın “Tersine Dönen Şemsiye”sini sahnedi. Daha sonra Kent Oyuncuları ile Güner Sümer’in “Yarın Cumartesi”‘nde oynadı. Kenterler ile de “Baharın Sesi”, “Nalınlar” ve “Aptal Kız”‘da sahne aldı. Bir süre sonra oğlu Kerem’in doğması ile tiyatroya ara verdi.

1960’ların ortasında sinema filmleri ile sanat yaşantısına geri dönen İlhan, 300’e yakın filmde rol aldı. 1970’lerin sonlarına kadar sürekli filmlerde başrollerde oynayan İlhan sonra sinemadan koptu ve moda çizimleri yapmaya yoğunlaştı.

Çolpan İlhan, şair Attilâ İlhan’ın kızkardeşi, sinema sanatçısı Sadri Alışık’ın eşi ve oyuncu Kerem Alışık’ın annesidir. Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verilen oyuncu, Sadri Alışık Kültür Merkezi’nin kurucusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.