Oğluna Rolex alınan bakandan istifa

Pazartesi günü yapılan operasyonda, toplamda 25 milyar euro değerindeki ihalelerde yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle 4 kişi gözaltına alınmış, 51 kişi hakkında da inceleme başlatılmıştı.

Gözaltına alınan işadamı Francesco Cavallo’nun, Bakan Lupi’ye bir takım elbise hediye ettiği, gözaltındaki bir diğer işadamı Stefano Perotti’nin de Lupi’nin oğluna 10 bin 350 euro değerinde bir Rolex saat verdiği ortaya çıkmıştı.

Perotti’nin ayrıca Bakan’ın oğlunun işe girmesine aracılık ettiği belirlenmişti.

Telefon dinlemeleriyle ortaya çıkan skandal üzerine Bakan’a istifa çağrıları yükselmeye başlamıştı.

Maurizio Lupi, ilk açıklamalarında muhalefet ve medyanın istifa talebini reddetse de sonunda baskılara dayanamayarak görevi bırakma kararı aldı.

‘Başım dik ayrılıyorum’

Perşembe akşamı “Porta a porta” adlı tv programına katılan Lupi, burada yaptığı açıklamada suçsuz olduğunu yineledi ancak ailesini korumak amacıyla istifa edeceğini söyledi.
Maurizio Lupi bugün de Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada görevi bıraktığını resmen duyurdu. Lupi meclisteki konuşmasında da suçsuz olduğunu savundu ve hakkında herhangi bir soruşturma olmamasına rağmen, “başı dik bir şekilde” hükümetteki görevinden ayrılmaya karar verdiğini söyledi.

Lupi, hakkındaki iddialarla ilgili olarak da, oğlunun işe alınması için kimseden talepte bulunmadığını belirtti. Oğluna hediye edilen Rolex saat hakkında ise “Beni henüz bakan olmadan önce de tanıyan bir arkadaşım oğluma mezuniyeti için bir saat hediye etti. Ve eğer bu bir suçsa evet, ben oğlumdan saati iade etmesini istemedim” dedi.

Maurizio Lupi, Başbakan Matteo Renzi’nin kendisinden görevden ayrılmasını istemediğini de belirtti ve istifasının hükümeti güçlendirmesini umduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.