Önlem alınmazsa Göller Bölgesi haritadan silinecek!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Plansız ve kötü kullanıma küresel iklim krizinin etkileri de eklenince birçoğunu kaybettiğimiz Türkiye’nin gölleri için acil eylem planı çağrısı yapıldı. CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, TBMM’ne verdiği önergede, acil önlem alınmazsa Göller Bölgesi’nin haritadan silineceği uyarısında bulundu…

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kuraklık ve kirlilik başta olmak üzere tehdit altında bulunduğu için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan göller için acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir araştırma komisyonu kurulması için Araştırma Önergesi sunan Karaca, Türkiye’de son 50 yılda 40’a yakın gölün kuruduğunu, diğer göllerin de kurumaması için uzmanların acil önlem çağrısı yaptığını dile getirdi. Göller Bölgesi başta olmak üzere ülkemizdeki göllerin durumunun araştırılması, kuraklık ve kirlilikle mücadele için gerekli önlemlerin alınarak Acil Eylem Planı oluşturulmasına yönelik gerekli adımların atılması amacıyla bir araştırma komisyonu kurularak konunun tüm boyutları ile araştırılmasını talep eden Karaca, önergesini Meclis’e sundu.

TÜRKİYE’NİN GÖLLERİ BİRER BİRER KURUYOR

Bir zamanlar iç sular yönünden oldukça zengin olan Türkiye’nin gölleri birer birer kuruyor. İnsan kaynaklı kirlilik, plansız ve hatalı kullanım baskısına son yıllarda giderek daha belirgin hale gelen küresel iklim değişikliğinin etkileri de eklenince Türkiye’nin iç sularında kuraklık alarmı çalıyor. Türkiye son 50 yılda 40’a yakın gölünü kaybetti. Aralarında ülkenin en büyük göllerinin de bulunduğu onlarca göl ise ciddi ölçüde yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Eğer göllerin geleceğini korumak için hızla harekete geçilmezse bir kaç yıl içinde iç sularımız yerini kuraklığın ve hastalıkların kol gezdiği sorunlu alanlara terk edecek.

‘ÖNÜMÜZDEKİ YAZ ÇOK GEÇ, HEMEN HAREKETE GEÇİLMELİ’

Bu tablonun tersine çevrilmesi için harekete geçen CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Türkiye’nin tehdit altındaki gölleri için acil eylem planı oluşturulmasını istedi. Küresel iklim krizinin etkilerinin gözle görülür ölçüde hissedildiğine işaret eden Karaca, Türkiye’de son yıllarda afetlerin arttığının da altını çizerek artan su tüketiminin ise su kaynaklarını azaltarak ülkenin su fakiri haline geldiğine dikkat çekti. Karaca, iklim krizi, kuraklık ve insan etkinliklerinden kaynaklı susuzluğun artışına vurgu yaparak, önümüzdeki yaz aylarının Türkiye’nin göllerini kurtarmak için çok geç olduğunu savundu. Konuyla ilgili uzmanlar ve bilim insanları ile göllerin bulunduğu yörelerdeki yetkililerin TBMM çatısında kurulacak bir araştırma komisyonunda dinlenmesini ve çözüm önerilerinin getirilmesini isteyen Karaca, acil tedbirlerin hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

STRATEJİK ÖNEMDEKİ İÇME SUYU REZERVİ KURTARILMALI

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu su politikası oluşturulması yönünde çaba göstereceklerini kaydeden Karaca, sadece Göller Bölgesi’nin değil ülkemizin stratejik ve yenilenebilir içme suyu rezervinin rehabilite edilerek kurtarılması için çaba gösterenlerle yan yana duracaklarını belirtti. Göllerin de ranta ve betonlaşmaya kurban verilmemesi için çalışacaklarının altını çizen Karaca, en kısa zamanda Eğirdir Gölü, Burdur Gölü ve Beyşehir Gölü için CHP heyeti olarak saha ziyareti yapacaklarını dile getirdi.

‘ÖNLEM ALINMAZSA GÖLLER BÖLGESİ HARİTADAN SİLİNECEK’

CHP’nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın araştırma önergesinin gerekçeler bölümünde, “Beyşehir’den Burdur’a, Işıklı’dan Acıgöl’e önlem alınmazsa, Göller Bölgesi haritadan silinecek” tespitine yer verildi. Meteoroloji verilerine göre Türkiye’nin ortalama sıcaklığı son 50 yılda 1.2 derece arttığına vurgu yapılan önergede, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin ortalama sıcaklığı 1970-1978 yılları arasında 12,7 derece, 1979-1987 yılları arasında 12,8 derece, 1988-1996 yılları arasında 12,8 derece, 1997-2006 yılları arasında 13,4 derece iken 2007-2016 yılları arasında ise 13,9 dereceye yükseldi. Bu sıcaklık artışları; kuraklık tehlikesinin ulaştığı boyutun vahametini ortaya koyuyor. Özellikle ülkemizin güneyinde, daha çok Burdur, Isparta, Antalya, Afyonkarahisar ve Konya’nın güneyinde yoğunlaşan göllerin oluşturduğu Göller Bölgesi’nde kuraklık önemli bir boyuta ulaşmıştır. Beyşehir, Eğirdir, Akşehir, Burdur, Eber, Acıgöl, Suğla, Ilgın, Işıklı, Salda ve Kovada gibi irili ufaklı gölleri bünyesinde bulunduran Göller Bölgesi, Çöller Bölgesi olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.”

‘TBMM GÖLLER İÇİN ACİLEN HAREKETE GEÇMELİ’

Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı olarak bilinen Beyşehir Gölü’ndeki su seviyesinin her geçen yıl düştüğüne işaret edilen önergede gölün derinliğinin son 20 yılda 26 metreden 6 metreye kadar gerilediği belirtildi. “Dünyanın nazar boncuğu” olarak anılan Konya Karapınar’daki Meke Gölü’nün kuruduğu kaydedilen önergede, Eğirdir Gölü’nün yüzeyinin ise 10 yıl önce 520 kilometrekare iken bu yıl 436 kilometrekareye düştüğü belirtildi. Antalya’nın Elmalı ilçesinde bulunan Avlan Gölü’nün kuruyarak bir futbol sahası kadar kaldığına dikkat çekilen önergede, Türkiye’nin uluslararası öneme sahip Ramsar Alanlarından biri olan Kars’taki Kuyucuk Gölü’nün de kuruduğu belirtilerek TBMM’nin acilen harekete geçmesi istendi.

Önceki haberGezi davasında tüm sanıkların beraatine karar verildi
Sonraki haberFerhat Göçer Londra konseri 15 Mart’ta
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.