Orams Davası’nda karar bugün…

Orams Davası’nda karar bugün…

0
PAYLAŞ

Orams ailesini ise Başbakan Tony Blair’in eşi Cherie Blair’in (Booth) başkanlığındaki Bitu Bhalla, Ramiz Gürsoy ve Angela Ward ile Vahib Avukatlık bürosu avukatları savunuyor.


Cherie Blair, hazırlık duruşmalarında Kuzey Kıbrıs’tan ısrarla KKTC diye söz ederek Rum Kesimi’nin tepkisini çekmişti. 18-21 Eylül arası yapılan duruşmanın sonucu bugün açıklanıyor.


Hürriyet’te mahkemede açıklanmadan önce yayınlanan davanın kazanıldığı haberini yorumlayan Orams avukatı Ramiz Gürsoy, kendilerinin bile sonuçtan haberi olmadığını vurgulayarak Yüksek Mahkeme yargıcından önce açıklamanın spekülasyon haberlerinin hapis cezası gerektiren bir suç olduğunu söyledi…


KARARA GÖRE SONUÇ


Karar temyiz aşamasında da olumsuz olması durumunda, Rum Kesimi’nin sorunu AB’ye taşımayı başarmış olacak. Ayrıca KKTC’de ev alan yabancılara tazminat getirilmesini sağlayarak mal-mülk satışlarına, dolayısıyla da KKTC ekonomisine darbe vurmuş olacak. Orams’ın avukatları ise bu durumda Lahey Adalet Divanı’na başvuracak…


Kararın olumlu olması durumunda ise KKTC’de yabancılara mal mülk satışının önü açılacak ve Kıbrıs Türk’ü uluslararası hukuk mücadelesinde ilk kez büyük bir zafer kazanmış olacak.


Hukukçulara göre karar da üçüncü bir bir olasılık da “Davanın usulüne göre tekrar yapılması için Güney’e iade edilmesi” olarak açıklandı.


ORAMS DAVASI?


Güney’deki yönetim tarafından David Charlef Orams ve eşi Linda Elizabeth Orams’ın vatandaşları Meletiu Apostolidi’ye ait arazi üzerine ev inşa ettikleri iddiasıyla dava açılmış ve Kuzey’deki aileye de “hukuk kurallarına aykırı olarak” dava tebliği edilmişti.


Rum Kesiminde görülen dava sonucunda Orams çiftine üç seçenek sunulmuş ve yerine getirilmediği gerekçesiyle de İngiltere’deki mallarına faiziyle birlikte haciz konulması için İngiltere Yüksek Mahkemesi’nde söz konusu dava açılmıştı.


Orams çifti Güney’deki davayı temyiz etmelerine karşın sonucu beklemeksizin yerine getirilmesi istenen seçenekler ‘Kuzey’deki işgal ettikleri binayı yıkmaları, eski sahibi Rum’a tazminat ödemeleri ya da araziyi geri iade etmeleri’ olarak saptanmıştı. Orams’lar bi seçeneklerden hiç birini yerine getirmeyince de  Apostolidi’nin avukatlarınca İngiltere Yüksek Mahkemesi’nde tazminat davası açıldı.


ÇETİN GEÇEN DURUŞMA


18-21 Eylül arasında görülen Orams Davası’nda Rum Apostolidi’nin avukatları, Güney’deki Rum Mahkemesi’nde bu doğrultuda alınan kararın İngiltere tarafından da uygulanmasını istemişlerdi. Rum Kesimi avukatları gerekçe olarak da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB’ye tam üye bir ülke olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne saygı duyduğunu ve diğer AB üyesi ülkelerin de Kıbrıs Cumhuriyeti mahkemeleri’nde alınan karara saygı göstererek uyması gerektiğini savunmuşlardı.


AİHM’nde kazandıkları Louizidu, Arexti davalarını örnek gösteren Rum Kesimi avukatları Orams davası için de Türk avukatların gerekli savunmayı Güney’de yaptıklarını ve yasal prosedürün uygulandığını öne sürmüşlerdi. Ayrıca AB’ye Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tam üye olunduğunu fakat Kuzey’in Türkiye tarafından yasadışı işgal altında olduğu için mahkeme kararlarının uygulanamadığını ve bunun uluslararası yasalar çerçevesinde hayata geçirilmesi gerektiğini belirtmişlerdi…


Orams avukatı Cherie Blair ise Güney’deki davanın usulsüz olduğunu şöyle savunmuştu:


“Güney’in Kuzey’de egemenliği olmadığından dolayı mal mülk davalarında da herhangi bir kontrol yetkisi olamaz. Avrupa yasalarına göre sanığın kendisini savunması için  yeterli süre tanınması gerekirdi. Rumca metinler yetkisizce Kuzey’deki Oramslar’a tebliğ edildikten hemen iki hafta sonra mahkemenin görülmesi de baştan sona usule aykırıdır. İngiltere’deki herhangi bir mahkeme usulsüz bir kararı infaz edemez…”


Booth ayrıca Orams ailesi aleyhine çıkabilecek bir kararın sorunu kökten çözmeye yönelik siyasi girişimlere de darbe vurabileceğini belirtmişti.


FOTOĞRAF: Orams ailesi ve Faruk Eskioğlu

BİR CEVAP BIRAK

3 × 4 =