‘Ormana kıymayın’ demek, örgüt suçu sayıldı!

Çanakkale’nin Biga ilçesinde İÇDAŞ A.Ş tarafından kurulan termik santral ve buna bağlı tesislerin ormanlık alana ve antik eserlere zarar vereceği iddiasıyla yargıya yoluna başvuran aktivist Kenan Taş’a “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçlamasıyla şirket tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Biga Cumhuriyet Başsavcılığı şirketin suç duyurusuna takipsizlik kararı verirken, Çanakkale Sulh Ceza Hâkimliği ise takipsizlik kararına yapılan itirazı reddetti. İÇDAŞ şirketinin, bölgedeki kimi usulsüzlüklere karşı tepki gösteren yurttaşlara hukuku kullanarak sindirme yoluna gittiğini öne süren Kenan Taş, ilgili şirkete manevi tazminat davası açacağını söyledi.

SEN MİSİN ORMANI VE TARİHİ KORUMAK İSTEYEN!

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yaşayan Kenan Taş, bölgede termik santral işleten İÇDAŞ şirketinin çalışmalarında kimi usulsüzlükler bulunduğu gerekçesiyle yargıya başvurdu. Ancak bölgedeki ormanların ve tarihi kalıntıların şirketin çalışmalarından olumsuz etkilendiğini savunan Taş’ın bu girişimi ilgili şirketin tepkisini çekmekte gecikmedi. İÇDAŞ şirketi, aktivist Kenan Taş hakkında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, iftira ve çalışma hürriyetini ihlal ve Türk Ticaret Kanunu’na muhalefet” suçlamalarıyla şikâyette bulundu.

MAHKEME, ‘ANAYASAL HAK KULLANIMI’ DEDİ

Şirketin suç duyurusunu değerlendiren Biga Cumhuriyet Başsavcılığı, kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti. Karara yapılan itiraz ise Çanakkale Sulh Ceza Hâkimliği’nce reddedildi. Mahkemenin red kararında, şüpheli Kenan Taş’ın şikâyete konu eyleminin Anayasal hak kullanımı çerçevesinde olduğunun altı çizilerek, şüphelinin isnat edilen suçları işlediğine dair soyut iddialar dışında yeterli delil bulunmadığı kaydedildi.

ŞİRKET KAZILARA SPONSOR OLUNCA TERMİK SANTRAL İZNİ ÇIKTI

Yürüttüğü hukuk mücadelesi yüzünden şirketin hedefinde olduğunu öne süren aktivist Kenan Taş, “Bölgede bulunan Parion antik kentinde kurulan termik santral için önce ‘burası antik kent’ diye rapor verildi ancak adı geçen şirket kazılara sponsor olunca termik santrale izin çıktı. Bölgede yaşayan bir yurttaş olarak ormanların ve antik eserlerin talan edilmesine karşı hukuki yollara başvurduğum için hakkımda örgüt kurma suçlamasıyla şikâyette bulundular. İÇDAŞ şirketi, çevreye duyarlılığı olan, hukuksuzluklara ve haksızlıklara itiraz eden birçok kişi hakkında ‘bunlar şirketimizi yalanla montajla karalıyorlar’ diyerek çete ve örgüt suçlamasıyla şikâyetlerde bulunmuştur. Savcılık, şirket hakkında idari makamlara şikâyet ve mahkemelerde davalar açmamdan ibaret olan fiillerimin suç teşkil etmediğine hükmederek takipsizlik kararı vermiştir söz konusu şirketin takipsizlik kararına yapmış olduğu itiraz da haksız bulunarak reddedilmiştir” diye konuştu.

‘HUKUKU KULLANARAK GÖZDAĞI VERMEYE ÇALIŞIYORLAR’

İlgili şirkete manevi tazminat davası açacağını dile getiren Taş, “şirketin benzer gerekçelerle haklarında suç duyurusunda bulunduğu ancak yine takipsizlikle sonuçlanan başka 5-6 kişi daha var. Hukuku kullanarak usulsüzlüklere karşı tepki gösteren insanlara gözdağı vermeye çalışıyorlar” görüşünü ileri sürdü.

Kenan Taş

Kenan Taş, kendisi hakkında suç duyurusunda bulunan şirketin bölgedeki çalışmalarını yargıya taşımıştı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.