“Ortada bir kriz yok”

“Ortada bir kriz yok”

0
PAYLAŞ

Ortada, ulusal medyada ve buradan beslenen dış basında söylendiği gibi bir kriz olmadığını belirten Çelik, gün boyu yapılan görüşmelerin insani bir sıcaklıkta ve devlet adabı içerisinde gerçekleştiğini söyledi.

Çelik, “Orgeneral Koşaner ayrılmak istediğini beyan etmiş ve bu talep uygun görülmüştür” şeklinde konuştu.

“Kamuoyunun bilmediği işin arka planını, Başbakan’la olan konuşmamda öğrendiğim ve Başbakan’ın söylediği şekilde aktarmak isterim” diyen Çelik şunları söyledi:

“Son derece insani sıcaklık içerisinde geçen görüşmeler yaşandı. Sayın Işık Koşaner ve Başbakan, üçlü olarak Cumhurbaşkanı Gül’le yapılan konuşmalar insani sıcaklık ve devlet adabı içerisinde gerçekleşti.

Sayın Koşaner ayrılmak istediğini beyan etmiş, bu da devletin zirvesi tarafından uygun görülmüştür; süreç işliyor. Bu bir kriz ve restleşme değildir. Belki Türkiye’de bugüne kadar bazı şeyler olmadı, yaşananlar bir ilktir ve devam da edecektir.

“SIKINTI OLMADAN ÇÖZÜLDÜ”

Kurallar ve hukuk devleti mantığı işlediğinde krizden söz edemezsiniz. Sayın Necdet Özel’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması ve Genelkurmay Başkanlığı’na vekalet etmesiyle birlikte süreç sıkıntı olmadan çözülmüştür.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun tatilini kesip Ankara’ya dönmesine, Sayın Bahçeli’nin feryat figan etmesine gerek yok. Onların rahatlaması için de söylüyorum; problem yok, hayatın normal akışı devam ediyor.

Kurallar işlediği zaman Türkiye’de krizden söz etmeyeceğiz. 30 Ağustos’lar YAŞ’lar öncesi artık ‘aman ne olur?’u konuşmayacağız. Başbaklan’la görüşmemin sonucunu bu şekilde halkımıza iletmek istedim.”

KÜÇÜMSENECEK BİR ŞEY Mİ?

Çelik, “Dinleyenlerin aklında şöyle bir soru belirebilir; ‘Zaten emekliye ayrılacak 3 komutanın ve daha iki yılı olan Işık Koşaner’in emeklilik talepleri küçümsenecek bir şey midir?’ Ne dersiniz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Emeklilik isteme sebepleri üzerinde durmayacağım zaten programda bunlar satır aralarında dile getirildi. Burada görev süresi devam ederken emeklilik isteyen tek kişi Sayın Koşaner’dir. Diğer komutanlar, yeni Genekurmay Başkanı’na kendi ekibini kurma fırsatı vermişlerdi. Nezaket içinde işleyen bir süreç yaşandı. Muhalefetin Ankara’da deprem varmış gibi bir ruh hali içine girmesine gerek yok. Onlar da ülkemiz de rahat olsun, bir problem söz konusu değildir.”

YILDIRIM: HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Komutanların emekilik kararlarıyla ilgili hükümet kanadından değerlendirme de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan gelmişti

”Emeklilik tek taraflı irade beyanıdır. Devlette işler kalmaz, devlette süreklilik esastır” diyen Yıldırım şöyle konuşmuştu: ”Bana gelen bilgi emekliliklerini istemişler. Hayırlı uğurlu olsun, ne diyelim? Emeklilik tek taraflı bir irade beyanıdır. Bunun değerlendirilecek bir yanı yok.

Devlette işler kalmaz, devlette süreklilik esastır. Mahkeme kadıya mülk değildir. Hiçbirimiz ilanihaye bir görevde kalacağız diye bir şey yok. Tek taraflı irade beyanıdır. Emekliliklerini istemişlerdir, gereği yapılır.”

“DEMOKRATİKLEŞİYORUZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi’de de bir açıklama yapmıştı.

”Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet komutanlarının emekliliklerini istemesi sürecinin Türkiye’nin demokratikleşmesini ortaya koyan bir süreç” diyen Tanrıverdi şunları söylemişti:

”Artık Türkiye demokratikleşmektedir. Biz ‘ileri demokrasiyle Türkiye’yi tanıştıracağız’ dedik. bugün Ankara’da önemli gelişmeler oldu. Genelkurmay Başkanı’ndan Kuvvet komutanlarına kadar emekliliklerini istediler. Bu emekliliği isteyen komutanlar kendi iradelerini kullanmışlardır emekliliklerini istemişlerdir.

Bu iradelerini kullanan komutanların yerine gelecek komutanlar vardır. Hiçbir zaman hiçbir koltuk boş kalmaz dolayısıyla bu gelişmeleri dikkate alarak farklı yorumlar yapmaya veya düşünce içerisine girmeye gerek yok. Bu süreç Türkiye’nin demokratikleşmesini ortaya koyan bir süreçtir. Endişe duyulacak bir süreç değildir. Her şey kendi sistemi düzeni içinde ilerlemektedir.”

BİR CEVAP BIRAK

nine + 8 =