Osmangazi Köprüsüyle Deli Dumrul gerçek oldu!

Susuz dereye yaptığı köprüden  geçenden 5, geçmeyenden 10 akça alan masal kahramanı Deli Dumrul gerçek oldu...

 1 Temmuz’da açılışı yapılan Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücretleriyle ilgili tartışmalar sürerken, konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Prof. Dr. D. Ali Ercan, Osmangazi Köprüsünün, tek yön geçiş ücreti bakımından kilometre başına 12 Dolar ile dünyada açık ara birinci sırada olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında köprünün geçiş ücretinin iki kat daha yüksek olduğuna dikkati çeken Ercan, dünyadaki benzer köprülerdeki geçiş ücretlerinin, kilometrede 2 ile 6 Dolar arasında arasında değiştiğini belirterek, “Gerçekten de bu durum,  susuz derenin üzerine kurduğu Körpüden geçenlerden 5 akça, geçmeyenden 10 akça alan  Deli Dumrul masalını akla getiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

GEÇENDE DE GEÇMEYENDEN DE ÜCRET  ALINACAK

Yap İşlet Devret (Y.İ.D) modeliyle yapılan ve 1,2 milyar dolara mal olduğu belirtilen İzmit-Yalova arasındaki Osmangazi Köprüsüyle ilgili değerlendirmede bulunan Prof. Dr. D. Ali Ercan, köprünün geçiş ücretinin dünyadaki benzerleri arasında iki kat daha yüksek olduğunu dile getirdi. İstatistik ve çevre konularında da çalışmaları bulunan nükleer fizik Profesörü Ercan, günde ortalama 40 bin, yılda ise 14,6 milyon aracın geçeceği öngörülen Osmangazi Köprüsünden daha az aracın geçmesi durumunda eksik kalan sayıdaki geçiş ücretinin işletmeci şirkete devlet tarafından ödeneceğinin taahhüt edildiğine dikkat çekerek, bu ücretin köprüyü hiç kullanmamış olan yurttaşların da vergileriyle ödeneceğini dile getirdi.

UZUNLUK BAKIMINDAN DÜNYADA İLK 200’E BİLE GİREMİYOR

‘Ayaklar arası açıklık bakımından dünyanın 4. büyük asma köprüsü’ diye lanse edilen Osmangazi Köprüsünün, aslında uzunluk bakımından ilk 200’e bile giremediğine dikkat çeken Ercan, şunları söyledi: “Dünyada 10 kilometreden daha uzun 60 kadar köprü var ve bunların yaklaşık yarısı Çin’de bulunuyor. Dünyanın en uzun Köprüsü Çin’in 165 km. uzunluğundaki Danyang-Kunshan Köprüsüdür.

Prof. Dr. D. Ali Ercan

Prof. Dr. D. Ali Ercan

KÖPRÜYE, İNTİHAR EDEN JAPON MÜHENDİSİN ADI VERİLMELİYDİ

Japon Şirketi IHI tarafından inşası 3 yılda tamamlanan Köprü 36 metre genişlikte (3+3 şeritli) 2780 metre uzunluğunda ve Denizden 64 metre yüksekliktedir. İnşaat sırasında kopan bir kablodan ve bu kazanın yol açtığı kısa bir gecikmeden kendini sorumlu tutan ve bileklerini keserek intihar eden  onurlu Japon Mühendis Kişi Riyoçi’yi de bu vesile ile saygıyla anmak isterim. Bence bu köprüye ‘Riyoçi’ adı verilmesi gerekirdi.”

GEÇİŞ ÜCRETİ DÜNYADAKİ BENZERLERİNDEN İKİ KAT PAHALI

Osmangazi Köprüsünün, tek yön geçiş ücreti bakımından kilometrede 12 Dolar ile dünyada açık ara birinci sırada olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. D. Ali Ercan, ikinci sırada ise kilometre başına 7,5 Dolar ücretle Japonya’daki Akashi Köprüsünün geldiğini söyledi. Dünyadaki benzer köprülerde uygulanan geçiş ücretlerinin, kilometre başına 2 ile 6 Dolar arasında değiştiğini vurgulayan Ercan, “Peki neden fert başına ortalama geliri gelişmiş ülkelere kıyasla 4-5 kere daha düşük olan Türkiye’de köprü geçiş ücreti 2 kat daha yüksek oluyor? Gerçekten de bu durum,  susuz derenin üzerine kurduğu körpüden geçenlerden 5 akça, geçmeyenden 10 akça alan Deli Dumrul masalını akla getiriyor” diye konuştu.

KÖPRÜ ÜÇ YIL SONRA ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK OLACAK

Köprüden geçişin, körfezi dolanan yolu 80 kilometre kısalttığını, bunun da sürücülere yaklaşık 2 saatlik zaman kazandırdığına işaret eden Ercan, orta büyüklükteki bir otomobilin bu mesafeyi geçebilmesi için yapması gereken masrafın 32 Doları bulduğunu belirterek, şunları dile getirdi: “Bu da tamı tamamına Deli Dumrul’un köprü geçiş ücretidir. Yani köprü geçiş ücreti öylesine ayarlanmış ki sürücülerin çoğu ister istemez, 2 saatlik zaman kazancının hatırına Körfezi dolanmayacak, köprüden geçmeye razı olacaktır. Köprüden günde 40 bin, yılda 14,6 milyon arabanın geçişi yıllık 467 milyon dolar hasılat demektir; dolayısıyla köprü en geç 3 yıl sonra yani 1 Ocak 2020’den itibaren ‘altın yumurtlayan tavuk’ haline gelecektir. Vergi, sigorta, işletme vs. masrafları çıktıktan sonra yılda net 300 milyon Dolar yumurtlayan bir tavuk.”

FOTOĞRAF: 1 Temmuz’da açılışı yapılan osmangazi  köprüsü

Önceki haberCemaat operasyonunda sıra generallerde
Sonraki haberFransa’da kamyonlu terör
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.