Papa güvenlik garantisi bekliyor…

Papa güvenlik garantisi bekliyor…

0
PAYLAŞ

Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa’nın Almanya’daki konuşmasında Hz. Muhammed konusunda kullandığı ifadelerin İslam dünyasında yol açtığı tepkiler, Vatikan’ın güvenlik kaygılarını da artırdı.

İtalya’nın olası saldırıları göz önüne alarak, gerek Vatikan’da, gerekse Papa’nın yazlık ikametgahının bulunduğu Castelgandolfo beldesindeki Papalık Sarayı çevresinde güvenlik önlemlerini artırdığı bir dönemde, 16. Benediktus’un kasım sonunda Türkiye’ye yapacağı seyahat de güvenlik açısında ciddi bir kaygı teşkil ediyor.

Vatikan’a yakın bir kaynak, 16. Benediktus’un Türkiye’ye yapacağı seyahatle ilgili olarak, Türk makamlarınca yüksek düzeyde güvenlik önlemi alınacağından Papalık yetkililerinin emin olmak istediğini belirtti.

Edinilen bilgiye göre Vatikan, Papa 16. Benediktus’un Türkiye’ye yapacağı seyahatle ilgili olarak Türk makamlarının güvenlik açısından güvence vermesini bekliyor.

Uzmanlar, Papa’nın Türkiye’ye yapacağı seyahatle ilgili güvenlik kaygısının ortaya çıkmasında, baş gösteren gerginliğin yanı sıra Orta Doğu’daki kimi terör örgütlerinin internet aracılığıyla yayımladığı tehdit mesajlarının da etkili olduğunu belirtiyor.

Ayrıca, 1981’de İkinci Jean Paul’ü hedef alan suikast girişiminin tetikçisi Mehmet Ali Ağca’nın son günlerde Batı medyasına da yansıyan mektubunun da Papa’nın güvenliği bakımından endişeye yol açtığına işaret ediliyor.

İSLAM BÜYÜKELÇİLERE DAVET

Öta yandan Papa 16. Benediktus, İslam dünyasında kendisine yönelik tepkileri yatıştırabilmek amacıyla yeni bir adım daha atmayı kararlaştırdı.

Papa’nın 12 Eylülde Almanya seyahati sırasında Hz. Muhammed hakkında kullandığı ifadelerin yanlış anlaşıldığını, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu İslam ülkelerinin Vatikan nezdindeki büyükelçilerine de bizzat izah edeceği öğrenildi.

Büyükelçiler, Roma yakınlarındaki Castelgandolfo beldesinde pazartesi günü Papa tarafından kabul edilecek.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

14 − four =