Papadopulos: Top Türk tarafında

TAK’ın aktardığı Rum radyosunun haberine göre, Avrupa Konseyi bahar dönemi toplantısına katılma üzere bugün Brüksel’e hareketi öncesinde Larnaka Havaalanı’nda açıklamalarda bulunan Papadopulos, Kıbrıs Rum tarafının geçtiğimiz cuma günü teknik komitelerin faaliyete geçmesi konusunda sunmuş olduğu öneriye Kıbrıs Türk tarafının vereceği cevabı beklediğini söyledi.


Habere göre Papadopulos, “teknik komitelerin kurulması çalışmalarının hızlandırılması için Kıbrıs Türk tarafının belge hazırladığı” şeklindeki haberleri yorumlayarak, “Kıbrıs Türk tarafının neden kendilerinin önceki iki önerisine yanıt vermediği” sorusunu sordu.


Tasos Papadopulos ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının 8 Temmuz “anlaşması”nın net maddelerinden kaçınmaya çalıştığını da iddia etti. Papadopulos, şöyle dedi:
“Madem bu kadar acele ediyorlardı, 8 Temmuz anlaşmasının uygulanmasında öngörülen teknik komitelere hemen başlanması yönünde daha önce yapmış olduğumuz iki öneriye cevap verebilirlerdi. Ancak bunun aksine Türk tarafı 8 Temmuz anlaşmasının net maddelerinden kaçınmaya çalışmaktadır. Geçtiğimiz cuma günü bir öneri sunduk ve Kıbrıs Türk tarafının yanıtını bekliyoruz”


Papadopulos bu arada, KKTC ile AB arasında doğrudan ticaret yapılması konusuna da değinerek, AB Dönem Başkanı Almanya ile bu konu üzerinde gerçekleştirilmekte olan görüşmelerin iyi bir havada devam etmekte olduğunu ve 26 Nisan 2004 tarihili karara ilişkin kendi yorumlarını vermeye çalıştıklarını ifade etti.


“TÜRKİYE’NİN KAYIPLAR KONUSUNDA BİLGİSİ VAR”


Öte yandan Papadopulos, son günlerde gündemi meşgul eden ve 1974’te 5 yaşındayken yaralı halde Türkiye’deki bir hastaneye götürüldüğü iddia edilen, ancak kendisinden haber alınamadığı için kayıplar listesinde olan Hristakis Yeorgiu konusunda da açıklamalarda bulundu.


Rum radyosunun haberine göre Tasos Papadopulos, Rum basınına yansıyan ve Hristakis’in akıbetine değinen Türk belgesinin, Türkiye ve özellikle Türk askerinin Kıbrıs’taki kayıplar konusunda bilgisi olduğunu kanıtladığını iddia etti.


“Türkiye’nin; hayatta olan Rum kayıp bulunmadığı açıklamalarına karşın Hristakis ve diğer Rum kayıpların akıbetlerinin belirlenmesi çabalarının devam edeceğini” ifade eden Papadopulos, Rum Yönetimi eski Başkanı Glafkos Klerides’in bu konudaki açıklamalarının doğru olduğunu öne sürdü.


Tasos Papadopulos, 1975 yılında insani konulardan sorumlu olduğu dönemde Hristakis konusunun Ledra Palace’taki ikinci toplantıda gündeme geldiğini ve 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın toplantıda, Rum çocuğun Türkiye’deki bir hastanede bulunduğunu söylediğini, ancak bir sonraki hafta bu bilginin yanlış olduğunu ilettiğini savundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.