Parlamento erteleme istedi, Başbakan Johnson ‘AB’yle müzakere yapmayacağım’ dedi

37 yıl sonra ilk kez Cumartesi günü toplanan İngiltere Parlamentosu, 306’ya karşı 322 oyla kabul ettiği önergeyle fiilen, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının (Brexit) bir kez daha ertelenmesini istedi. Böylece Başbakan Boris Johnson’ın AB’yle vardığı Brexit Anlaşması’nın Cumartesi günü Parlamento’da oylanması engellendi. Johnson ise AB’yle Brexit’in ertelenmesine yönelik bir pazarlık yapmayacağını söyledi.

İktidardaki Muhafazakar Parti’den ihraç edilen milletvekillerinden Oliver Letwin’in önergesi, Johnson’ın AB’yle vardığı anlaşmanın, uygulanmasına yönelik ilgili tüm yasa tasarıları Parlamento’dan geçmesine dek oylanmamasını öngörüyordu.

Böylece İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den anlaşma olmadan ayrılmasının önlenmesi amaçlanıyor.

Tercihi kritik önem taşıyan Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi de, Oliver Letwin’in önergesine destek verdi.

Başbakan Johnson ise oylama sonrası AB’yle Brexit’in ertelenmesine yönelik bir pazarlık yapmayacağını ve hiçbir yasanın kendisini buna zorlamadığını söyledi. Oysa Johnson’ın daha önce kabul edilen bir yasa uyarınca, anlaşma bugün onaylanmazsa veya İngiltere Parlamentosu ülkenin AB’den anlaşma olmadan ayrılmasına onay vermezse, birlikten Brexit’in en az 31 Ocak’a kadar ertelenmesini talep etmesi gerekiyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise Parlamento’daki oylama sonrası Johnsan’a son kararını gözden geçirme çağrısı yaptı.

Corbyn, “Başbakan yasaya uymalı. Artık İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılması tehdidiyle, kendi anlaşmasına destek için milletvekillerine şantaj yapamaz” dedi.

İngiliz hükümeti ise İngiltere’nin 31 Ekim’de AB’den ayrılmasına olanak sağlayacağını söylediği yasa tasarısını Pazartesi günü Parlamento’ya sunacağını açıkladı.

Başbakan Johnson, milletvekillerine iki seçenek sunduğunu, bunların da AB’yle vardığı anlaşmayı onaylamaları ya da İngiltere’nin AB’den anlaşma olmadan ayrılması olduğunu söyledi.

Avam Kamarası Başkanı John Bercow’un izin vermesi halinde, milletvekilleri Pazartesi günü Brexit Anlaşması’nı oylayabilir.

Guardian: Johnson mektup gönderirse, AB Brexit’i erteleyecek

AB’den yapılan açıklamada, İngiltere’nin Brüksel’i bundan sonra atacağı adımlarla ilgili olarak bilgilendirmesi gerektiği vurgulandı.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan üst düzey AB yetkilileri, Johnson’ın erteleme talebini içeren mektubunu göndermesi halinde, AB’nin Brexit’i yine erteleyeceğini söyledi.

İngiltere dışındaki 27 AB ülkesinin büyükelçileri Pazar günü bir araya gelerek son gelişmeleri değerlendirecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinden yapılan açıklamada ise “Brexit’in yeniden ertelenmesi kimsenin çıkarına değildir” denildi.

Londra’da on binlerce kişi yeni referendum talebiyle yürüdü

Öte yandan, İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce kişi, herhangi bir Brexit anlaşmasının onaylanmadan önce referandumda oylanması talebiyle bir yürüyüş düzenledi. Göstericiler, İngiltere Parlamentosu’nun bugünkü kararını ise sevinçle karşıladı.

Organizatörler yürüyüşe katılanlardan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve AB liderleriyle, İngiltere ve Avrupa Parlamentoları üyelerine hitaben yazılan bir mektubu imzalamalarını istedi.

Mektupta, “Brexit sürecinin tamamlanması sürecinin kontrolüne” izin verilmesi talep ediliyor. Brexit destekçileri de bugün Manchester’da bir yürüyüş düzenledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.