Pirinçte GDO alarmı

Bu sabah saatlerinde mahkemeye çıkartılan Tat Bakliyat Memişoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Memiş, kardeşi Nasip Memiş ile ürünün gümrük işlerini yapan acentanın sahibi Ali Sevin nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Bu 3 kişinin ardından, zanlılardan Bayram Fettahoğlu, Sezgin Fettahoğlu ve Fuat Fettahoğlu ve Tiryaki Bakliyat’ın sahibi Ahmet Tiryaki de çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

1 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yüksek oranda GDO

Hürriyet gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz hafta Mersin Limanı’nda ele geçirilen ithal pirinç için ithalatçı firmalar, Tiryaki Agro, TAT bakliyat ve Göze Tarım tarafından yapılan açıklamada, pirincin GDO’lu olmadığı gemide taşınan mısır ve soya gibi başka ürünlerden bulaşmış olabileceği öne sürülmüştü.

Ancak, TÜBİTAK ve farklı üniversitelerde yapılan analizlerde, pirinçte yüksek oranda GDO bulunduğu belirtildi.

Rapor üzerine, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.

Söz konusu üç şirketin yetkilileri hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Soruşturma kapsamında 8 kişi “biyolojik terör” ve “kaçakçılık” suçlamasıyla gözaltına alındı.

Ayrıca Mersin Savcılığı, TAT Bakliyat’a ait ve piyasaya sürüldüğü tespit edilen 8 bin ton pirincin incelenmesi için 25 ilin tarım müdürlüğü’ne talimat gönderdi. Ve Manisa’da marketlerde satışı yapılan pirinçten alınan numunelerde pirincin GDO’lu olduğu ortaya çıktı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, “Pirincin GDO’lu olup olmadığı, halk sağlığını tehdit edip etmediği yönündeki soruşturmamız devam ediyor” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − seven =