‘PKK askere meydan okuyor’

Hüseyin Yayman yazısında, ‘örgüt orduya meydan okuyor’, ‘1992’deki Şırnak kuşatması gibi…’, ‘Suriye’ye müdahil olma ve Kürt sorununda muhatap Barzani değil benim mesajı’, ‘Karayılan’ın emriyle amaç bayrak dikmek’ saptamalarını yapıyor.

‘PKK’nın Şemdinli kırsalında yol kontrolü yapıp alan hakimiyeti sağlamaya çalıştığını’, ‘gel beni vur’ çağrısı yaptığı TSK’nın gücünü ve kararlılığını sınadığını belirten Yayman, PKK’nın daha önce uyguladığı vur-kaç taktiğinin yerine alan kontrolü sağlamaya çalıştığını kaydediyor.

“Örgüt kendi pratiğinden farklı olarak büyük gruplarla hareket ediyor ve bir anlamda güvenlik güçlerine meydan okuyor” diyen Yayman, 20 yıl önce ‘ayaklanma’ ilan eden örgütün, Öcalan’ın, o dönemki konseptinin devletle vatandaşı karşı karşıya getirmek, böylelikle ses getiren kitlesel yürüyüşler olması ve kurtarılmış bölgeler ilan etmek olduğunu belirterek, 19 Ağustos 1992’deki Şırnak kuşatmasını hatırlattı.

“1000’e yakın PKK’lının kuşatması, 1 hafta süren olaylar ve şehrin günlerce ateş altında kalması” diyen Yayman, büyük kayıplar veren PKK’nın cephe stratejisini kaybettiğini yazdı.

1 haftadır Şemdinli’de yaşananların, PKK’nın 1992 konseptinin günümüze uyarlanmış hali olduğunu belirten Yayman, örgütün güvenlik güçleriyle cephe savaşı yapamayacağını farkında olduğunu belirterek, “Ancak onun sinirlerini bozup hakla karşı karşıya getirmeyi ve Suriye yapbozunu tamamlamayı amaçlıyor” ifadesini kullandı.

PKK’nın orduyu 1990 pratiğine çekmek istediğini, TSK’nın geniş kapsamlı tırpan harekatı yerine lokal operasyonlara öncelik verdiğini ve teknolojinin sağladığı imkanlarla hareket ettiğini belirten Yayman, Şemdinli’ye saldırı emrinin de bizzat Murat Karayılan tarafından verildiğinin ifade edildiğini kaydediyor.

Yayman’ın, Şemdinli’de yaşananlarla ilgili ‘şu hususlara dikkat çekiliyor’ dedikten sonra aktardıklarından satırbaşları şöyle:

– PKK Ankara’ya ‘ben buradayım’ mesaj verirken, aynı zamanda da ‘Sen Suriye’ye müdahil olursan, ben de seni istikrarsızlaştırırım” diyor.

– PKK, Suriye yapbozunu tamamlayıp, Türkiye’de de benzeri kurtarılmış bölgeler kurmayı ve buralarda bayrak asmayı hedefliyor.

– Çatışma görüntülerini medyaya servis ederek hükümeti uluslararası kamuoyu önünde ayıplı hale getirmek istiyor.

– Hava araçlarını düşürerek ordunun ve toplumun moralini bozmak istiyor.

– Barzani ile yakın temas kuran hükümete, ‘bu sorunun sahibi benim, beni muhatap almadan adım atmana müsaade etmem’ diyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here