‘ PKK’lı F16 istihbaratçısı’

‘ PKK’lı F16 istihbaratçısı’

0
PAYLAŞ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir süre önce Türkiye genelinde yaklaşık 15 ilde yürütülen ve aralarında DTP Genel Başkan Yardımcıları Kamuran Yüksek, Bayram Altun, Selma Irmak ile örgütün lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarının da bulunduğu 52 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında Diyarbakır ve Mardin’de 9 kişi daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınan zanlılardan A.T’nin bir süre 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’nda şoför olarak görev yaptığı ve bu görevi sırasında, Diyarbakır’dan havalanan savaş uçaklarını, KCK/TM yapılanması aracılığıyla Kandil’deki örgütün sorumlularına ilettiği ileri sürüldü.

A.T’nin bir süre önce 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’ndan ayrıldığı ve belediyede çalışmaya başladığı belirtildi.

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE VALİLİK ÇALIŞANI DA VAR

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda özel yetkili 5 savcı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında KCK/TM yapılanması içerisinde yer aldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan zanlılar arasında Dicle Üniversitesi’nde (DÜ) öğretim görevlisi olarak görev yapan A.Y. ile Diyarbakır Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanı V.Y. de bulunuyor.

BAĞLAR BELEDİYESİNDE 3 GÖZALTI

Soruşturma kapsamında, Bağlar Belediyesi DTP’li Başkan Vekili Rojda Balkaş ile belediye çalışanları Ö.Y, S.E’nin de gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan diğer kişilerin ise M.D, B.Ç. ve A.D. olduğu bildirildi.

Gözaltına alınan 9 zanlının Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgularının sürdüğü öğrenildi.

148 SAYFALIK İDDİANAMEDE

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir süre önce KCK/TM yapılanması içerisinde yer aldığı gerekçesiyle tutuklu bulunan sanık S.Z. hakkında hazırladığı 148 sayfalık iddianamede, KCK/TM yapılanmasının şeması ile dosyada yer alan yaklaşık 40 bin görüşme kaydından bazılarına yer verilmişti.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, 2 yıl boyunca fiziki ve teknik takibi yapılan 8 kişilik “Yerel Yönetimler Komisyonu’nun “KCK Türkiye Meclisi” adına faaliyet yürüttüğünün tespit edildiği öne sürülmüştü.

Bu komisyon üyelerinin terör örgütünün kent merkezlerindeki eylemlerini koordine ettikleri, yargısal ve mali çalışma yaptıkları iddia edilmişti.

Ayrıca Türkiye’de faaliyet yürüten KCK/TM mensuplarının, sözde “KCK Anayasası” gereğince örgütün Avrupa sorumlusu olan Sabri Ok ile sürekli görüşme içerisinde oldukları ileri sürülmüştü.

BİR CEVAP BIRAK

8 − six =