Polis, Taksim’de saldırıyor

Polis, yeniden müdahaleye başladı

Gezi Parkı eylemlerinin 15. gününde polis, saat 07.30 sularında Taksim Meydanı’na girdi. AKM ve Cumhuriyet Anıtı’ndaki afişler söküldü, barikatlar da kaldırıldı. Polis ekipleri, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Öğle saatlerinde Gezi’nin içine kadar ilerleyen çevik kuvvet ekipleri, 15 dakika sonra geri çekildi. Ancak saat 20.15 sıralarında polis, Taksim Meydanı’nda tekrar göstericilere müdahaleye başladı.
Polis, barikatları kaldırmak amacıyla Taksim Meydanı’na girdi. Gezi parkına müdahale edilmeyeceği, amacın anıttaki ve AKM’deki pankartların temizlenmesi olduğu açıklandı.

Gezi Parkı’nda devam eden eylemin 15. gününde Taksim Meydanı’nda yine gerginlik yaşandı. Polis ile göstericiler arasında çatışmaların meydana geldiği meydanda gün boyunca gerginlik yaşandı. Ancak saat 18.40 sularında polisin meydandan çekilmesiyle tansiyon düştü.

Polis, bir süre AKM’nin önüne bekledi ancak saat 20.15 sıralarında tekrardan müdahale başladı. Şu sıralar devam eden gazlı müdahale sırasında yaralananlar da oldu.

Sabah 07.30 sularında Dolmabahçe’de toplanan çevik kuvvet ekipleri, Gümüşsuyu üzerinden Taksim’e doğru hareket etti.

Çevik kuvet ekiplerinin meydana çıkmasına engel olmaya çalışan bazı göstericiler, polise taş attı.

‘TAŞ ATMAZSANIZ, GAZ SIKMAYIZ’
Taksim Meydanı’na çıkan çevik kuvvet ekipleri, göstericilere “Bize taş atmayın, biz de gaz ve su sıkmayalım” şeklinde anons yaptı.

POLİSTEN ANONS: GEZİ’YE GİRMEYECEĞİZ
Polis ekiplerinin ayrıca Gezi Parkı’na girilmeyeceği, sadece AKM ve Cumhuriyet Anıtı’ndaki pankartların kaldırılacağı yönünde anons yaptığı da görüldü.

Anonsta şu ifadeler kullanıldı:

“Sevgili Gezi Parkı dostları, parka hiçbir şeklide müdahale edilmeyecektir. Lütfen, parktaki etkinliklere devam ediniz. AKM ve Cumhuriyet Anıtı’nda bazı düzenlemeler için buraya geldik. Size hiçbir şekilde gaz atılmayacaktır. Aranızdaki marjinalleri uzaklaştırın. Sözcülerinizle görüşmek istiyoruz.”

Bu sırada polis ile göstericiler arasında kısa süreli müzakere yapıldı. Gezi Parkı eylemcileri, TOMA’ların meydandan çekilmesini ve çadırlara dokunulmamasını istedi. Polis, eylemcilerin bu taleplerini kabul etti.

GÜNLER SONRA GAZ

Ancak daha sonra Taksim Meydanı’ndaki göstericilere müdahale eden çevik kuvvet ekipleri, gaz bombası ve tazyikli su kullandı.

Göstericiler ile polis ekipleri arasında Taksim’e çıkan ara sokaklarda çatışmalar yaşandı.

Bu sırada bazı göstericilerin, meydandaki düzenleme çalışmalarında kullanılan inşaat malzemeleri ile barikat kurdukları gözlendi.

Göstericilerin “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı attıkları görüldü.

PANKARTLAR İNDİRİLDİ

Çevik kuvvet ekipleri, AKM ve Cumhuriyet Anıtı’ndaki afiş ve pankartları kaldırmaya başladı. Afiş ve pankartları kaldıran polisin, AKM’de sadece Türk bayrağını bıraktığı görüldü.

Polisin müdahalesinin ardından geri çekilen göstericiler, polise molotofkokteyli ve taşla karşılık verdi.

Çevik kuvvet ekipleri, Cumhuriyet Anıtı’nın etrafını sardı. Polis, pankartların yeniden asılması için burada nöbet tuttu.

Eylemciler tarafından demir parçaları, kaldırım taşları ve çöp konteynerlerindenkurulan barikatların kaldırılmasına da başlandı.

Gümüşsuyu ve Sıraselviler’de kurulan barikatlar araçlar iş makinaları yardımıyla kaldırıldı. Yanan araçlar da çekiciyle kaldırıldı.

ARAÇLARIN ÖNÜNE YATTILAR

Olaylar sırasında ellerinde Türk bayrağı bulunan bazı göstericilerin TOMA’nın önüne yatarak geçişine engel olmaya çalıştığı dikkat çekti.

Yere yatan bir gösterici, polis tarafından kaldırıldı.

GÖSTERİCİLER ALEV ALDI

Bu sırada molotofkokteyli atmaya çalaşın iki gösterici, alevler içerisinde kaldı.

Üzerindeki alevler söndürülen göstericiler, hastaneye kaldırıldı.

HARBİYE DE KARIŞTI

Öte yandan, polis ekipleri, Harbiye, Tarlabaşı ve Sıraselviler tarafında toplanan göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Özellikle Harbiye’de kullanılan yoğun gaz, sabah saatlerinde işlerine gitmek isteyen birçok kişi ile bölgedeki esnafı da etkiledi.

TOMA YANDI

Bu arada, olaylar sırasında bir TOMA’da yangın çıktı. Diğer TOMA’lar, yanan araca su sıkarak müdahalede bulundu. Yangının atılan bir molotofkokteylinden kaynaklandığı sanılıyor.

Olaylar sırasında Gümüşsuyu tarafında bir reklam panosu ile bir otomobil de yandı.

SDP BÜROSUNA BASKIN
Öte yandan, meydanda polise taş ve molotofkokteyli atan göstericilerin Sosyalist Demokrasi Partisi’nin (SDP) bayrağı taşıması üzerine, bu partinin Beyoğlu’ndaki binasına baskın yapıldı.

Operasyonda 70’ten fazla parti üyesinin gözaltına alındığı öğrenildi.

GAZ KOKUSU ÇADIRLARA ULAŞTI

Polisin Taksim Meydanı’nda yoğun olarak kullandığı gaz bulutu Gezi Parkı’na kadar ulaştı.

Biber gazından etkilenen çok sayıda eylemci, limon ve sirkeyle gazın etkisinden kurtulmaya çalıştı.

Öte yandan, meydandaki olaylar sırasında biber gazından etkilenen bazı eylemcilere park içinde ilk müdahale yapıldı.

İki haftadır eylem yapan “Gezi direnişçileri”, çadırlarda beklemeye devam etti. Parktaki bazı eylemciler, kitap ve gazete okurken; bazıları da sohbet etti.

Gezi Parkı’nda, eylemcilerin sirkeli su ve limon hazırladığı da görüldü.

İNSAN ZİNCİRİ

Bu arada, göstericiler Taksim Meydanı’nda el ele tutuşarak insan zinciri oluşturdu. Çevik kuvvet ekipleri de bu sırada anıtın etrafında beklemeyi sürdürdü.

GERİ ÇEKİLDİLER

Oluşturulan bir müzakere grubuyla görüşen polis ekipleri, önce İstiklal Caddesi girişine, daha sonra da AKM’nin önüne çekildi. Bunun üzerine göstericilerin oluşturduğu insan zinciri de dağıldı.

AFİŞLER YENİDEN ASILDI

Öğle saatlerinde sayıları giderek artan göstericiler, afiş ve pankartları anıta yeniden astı.

OYUNCU DA ETKİLENDİ

Bu arada, olaylar devam ederken Taksim Dayanışma Platformu üyeleri, öğle saatlerinde Gezi Parkı önünde açıklama yaptı.

Açıklamayı okuyan oyuncu Suzan Aksoy biber gazı nedeniyle zor anlar yaşadı. Aksoy’un açıklamayı güçlükle okuduğu görüldü.

BOYA MERMİSİ KULLANILDI

Polis ekipleri de bunun üzerine eylemcilere bir kez daha müdahale etti. Polis, bir kez daha tazyikli su ve biber gazı sıktı.

Polis ekipleri, ara sokaklarda toplanarak taş atan göstericilere basınç tesirli boya mermisi sıktı.

POLİSLER GEZİ PARKI’NDA

Bu sırada çok sayıda çevik kuvvet polisi, Gezi Parkı kadar ilerledi. Parkta bulunan göstericiler, “Polis dışarı” şeklinde sloganlar attı.

Kol kola giren eylemciler, polisin içeriye girmesine engel olmaya çalıştı. Atılan gaz bombalarının Gezi’nin içine kadar geldiği görüldü.

Yaklaşık 15 dakika burada bekleyen çevik kuvvet ekipleri, daha sonra geri çekilerek AKM önündeki bekleme noktasına gitti.

BARİKATLAR YENİDEN YAPILDI

Polisin çekilmesiyle birlikte biraraya gelen göstericiler, polisin yıktığı bazı barikatları yeniden yaptı.

Göstericilerin barikatları inşaat alanındaki malzemelerden yaptığı görüldü.

TALİMHANE’DE ÇATIŞMA

Bu arada, öğleden sonra yaşanan çatışmalar ağırlıklı olarak Cumhuriyet Caddesi tarafında yoğunlaştı.

Meydanda bulunan çok sayıda TOMA, zaman zaman göstericilere su sıkıyor.

DUMAN KAPLADI

Polisin attığı gaz bombaları ve göstericilerin yaktıkları otomobil lastikleri nedeniyle Taksim Meydanı’nda göz gözü görmez hale geldi.

Kara duman bulutu, kentin birçok noktasından da görüldü.

İŞ MAKİNASI ATEŞE VERİLDİ

Gezi Parkı’ndan inşaat alanında bulunan bir iş makinası akşam saatlerinde ateşe verildi. Yanan iş makinasında patlama meydana geldi.

Alevler iş makinasının yanındaki bir GSM mobil aracına da sıçradı.

Bir TOMA o bölgeye hareket ederken, toplanan göstericiler polislere taş attı.

TAKSİM’DE YENİDEN MÜDAHALE

Saat 18.30 sularında ise daha önceden tahprip edilmiş bir minibüs AKM’nin önünde ateşe verildi. Bir TOMA minibüsü söndürmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Minibüsten çıkan siyah duman meydanı kaplarken çevik kuvvet ekiplerinin bölgede yoğunlaşmasıyla zaman zaman gerginlik yaşandı.

Polis kuvvetleri daha sonradan Cumhuriyet Anıtı çevresinden çekilerek AKM önüne geçti. Polisin çekilmesiyle bazı göstericiler, Cumhuriyet Anıtı’na tekrar bayrak ve flama astı. Mesai saatinin de bitimiyle bölgedeki kalabalık arttı.

Akşam 20.15 sıralarında ise polis, göstericilerin AKM binasına yaklaşması nedeniyle gazla müdahalede bulundu. Göstericiler de polise taşla karşılık verince, müdahale sertleşti.

PLASTİK MERMİ KULLANILDI

Polisin TOMA ve biber gazı ile yaptığı müdahale devam ediyor. Polisin plastik mermi de kullandığı belirtilen müdahale sırasında yaralananlar da oldu.

Müdahale sonrası meydandaki kalabalık dağılırken, çatışmalar şu sıralar Talimhane ve Harbiye çıkışı bölgelerinde yoğunlaştı.

Kullanılan yoğun gazdan Gezi Parkı da etkileniyor.

HASTANEDE GAZ PANİĞİ

Öte yandan, meydanda kullanılan gazların etkisi Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kadar ulaştı.

Gazdan etkilenen bazı vatandaşlar, hastanenin acil servisine sığındı. Vatandaşlara burada müdahale edildi.

Gazın etkisini artırması üzerine acil servisin kapıları bir süreliğine kapatıldı.

BEBEK DE GAZDAN ETKİLENDİ

Gazdan etkilenen 1 yaşındaki Gülten Nur Filiz isimli çocuk ambulansla hastaneye getirildi.

Bu sırada gazdan etkilenen bir anne ve iki çocuğu da hastaneye sığındı.

YARALILAR HASTANEYE KALDIRILDI

Saatlerdir süren olaylar nedeniyle bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi gönderildi.

Olaylarda yaralananlar, çevredeki hastanelere kaldırıldı.

CHP’LİLER DE MEYDANDA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve CHP Milletvekilleri Melda Onur da Taksim Meydanı’na geldi.

CHP milletvekilleri de polisin attığa biber gazından etkilendi.

Şafak Pavey, elindeki peçeteyle sürekli gözlerini sildi.

DUVAR YAZILARI SİLİNDİ

Öte yandan, göstericilerin çekildiği alanlara gelen belediye ekipleri, temizlik çalışmaları başlattı.

Yolları süpüren ekipler, duvarlara yazılan sloganları boyalarla sildi.

KEPENKLER İNDİRİLDİ

Olaylar nedeniyle İstiklal Caddesi’ndeki birçok işyeri de kepenklerini indirdi. Caddede bulunan az sayıda turist, gelişmeleri kamera ve fotoğraf makineleriyle görüntülemeye çalıştı.

METRO ÇIKIŞI KAPATILDI

Öte yandan, meydanda yaşanan olaylar nedeniyle metronun Taksim çıkışı da kapatıldı.

Osmanbey’e kadar metroyla giden vatandaşlar, yollarına otobüsle ya da yaya olarak devam etmeye çalıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen + thirteen =