Prof. Dr. Erol Parlak’tan saz semineri

Parlak seminerde, sazın tarihsel süreç içindeki gelişimi, Anadolu kültürü ve inancındaki yeri, teknik özellikleri, repertuarı ile eğitim alanındaki aktarım yöntemlerini anlatacağını söyledi.

İngiltere’deki toplumumuzun kendini daha iyi ifade edebilme, entegrasyona katkıda bulunabilme ve özgün kültürünü kurumsal temsili ve eğitimi için Türkiye ve İngiltere arasında ortak çalışmaların yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi..

İAKM-Cemevi’ndeki seminere bu toplum davetli olup ücretsiz izlenebilecek.

İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Parlak, İTÜ-Kings College arasındaki İngiltere’de yaşayan Türkiyelilerin kültürel ve sanatsal durumlarının tesbiti ve yapılması gerekenler” üzerine 9 aylık sürecek bir alan araştırma projesi kapsamında Londra’da bulunuyor. 3 aydan bu yana sanatsal ve kültürel çalışmalar yapan çeşitli kurumlarda incelemelerini sürdüren Parlak, saz eğitimi veren kuruluşlarda derslere de katılarak bire bir gözlemlerde bulunuyor.

EROL PARLAK?

Parlak, sanatçı ve akademisyen olarak yaklaşık 25 yıldır ulusal ve uluslararası alanda bir çok projede yer aldı.

Anadolu’nun çeşitli yörelerinde alan araştırmalarında bulundu. Bağlama çalış teknikleri, saz ve ses tavırları konusunda araştırmalar, incelemeler yaptı, Bin kadar halk ezgisi derledi. Köln/Berlin/ Strasbourg Flarmoni, Paris/ Theatre de La Ville, Rotterdam/ De Doelen, Londra’St James Church gibi dünyanın önemli birçok sahnesinde konserler verdi. Yedi solo, üç enstrümantal ve beş karma olmak üzere onbeş müzik albümü yayımladı.

Parlak’ın “Erol Parlak Bağlama Okulu, Parmak Tekniği (Şelpe) İçin Sistematik Kılavuz” Acoustic Music Books (Almanya/ 2011) tarafından, son çalışması “Garip Bülbül Neşet Ertaş (2013)” Demos Yayınları tarafından yayımlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.