İran: Batı ile aramızda güven sorunu var

İran, Batı ile arasındaki güven sorunun giderilmesinde iki tarafa da görev düştüğünü bildirdi.

Taraflar arasındaki güvensizlik nedeniyle sağlıklı ilişki kurulamadığını söyleyen Sultaniye, “Bizim açımızdan da güven sorunu var. Bizim de şüphelerimiz var. İki taraf da pragmatik, gerçekçi ve eşit düzeyde müzakere masasına oturmalı” dedi.

“İran, müzakere için ön şart ileri sürülmesini diyalog için bir engel olarak görüyor” diyen Sultaniye, “Batılılar ön şartlarında ısrarcı olduğu sürece müzakerelerin başarılı olması beklenmemeli, biz ancak ön koşulsuz müzakereye evet diyebiliriz” ifadesini kullandı.

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na (NPT) taraf ülkelerin barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etme hakkı olduğunu belirten Sultaniye, bu haklarının ellerinden alınmak istendiğini söyledi.

Sultaniye, “BM Güvenlik Konseyi’nde İran aleyhine alınan karar tasarıları ve yaptırımlar, bizi NPT’den çıkmaya zorlamak amacını güdüyor” dedi.

“NPT’den çıkmakla, ülkeleri aleyhimize çevirmesi ve yeni yaptırımlar için ABD’nin eline bahane vermiş oluruz” diyen Sultaniye, “Biz, bu yanlışı yapmadık” diye konuştu.

ABD, İsrail ve Batı ülkeleri, İran’ın nükleer enerji programının nükleer silah elde etmeye yönelik olduğunu belirtiyor. ABD ve müttefikleri, müzakereler için Tahran yönetiminden uranyum zenginleştirme programını durdurmasını ön şart olarak ileri sürüyor.

İran ise nükleer enerji faaliyetlerinin UAEK tarafından denetlendiğini ve NPT yasaları çerçevesinde olduğunu belirtiyor.

Nükleer enerji programının tamamen barışçıl olduğunu ve müzakereler için hiçbir ön şartı kabul etmeyeceğini bildiren İran, uranyum zenginleştirmenin durdurulması talebini müzakere dahi etmeyeceğini açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × four =