İran, Türkiye’nin tepkisinden memnun

İran İslami Danışma Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaeddin Burucerdi, İsrail’in Gazze’deki insan hakları ihlalleri ve savuş suçları nedeniyle uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini söyledi ve Türkiye’ye bu saldırılara karşı tutumundan dolayı teşekkür etti. 

İran Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenleyerek temaslarını değerlendiren Burucerdi, ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Köksal Toptan tarafından kabul edildiğini, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ve diğer yetkililerle bir araya geldiğini kaydetti. 

“Türkiye-İran ilişkileri çok iyi bir mecrada ilerliyor” diyen Burucerdi, ekonomik alanda atılan adımlarla 10 milyar dolarlık ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedeflediklerini bildirdi. Mercan ile, iki ülkenin meclis dış ilişkiler komisyon başkanlarının 6 ayda bir toplanmasını kararlaştırdıklarını bildiren Burucerdi, iki ülke ilişkilerinin giderek geliştiğini ifade etti. 

İranlı yetkili, İsrail’in bu son saldırılarında daha önce 2000 ve 2006 yıllarında yaşadığı gibi yine mağlup olduğunu, Gazze’de kullandığı fosfor bombaları ve insan hakları ihlalleri konusunda BM’de rapor hazırlanması gerektiğini belirtti. İsrail’in Gazze topraklarından tamamen çekilmesini de isteyen Burucerdi, ayrıca ambargoya son verilmesi, giriş-çıkışların serbest bırakılması, yaralılara yardım edilmesi ve Gazze’nin yeniden imar edilmesi gerektiğini kaydetti. 

Burucerdi, Türkiye’nin Gazze konusundaki tutumundan övgüyle bahsederek, “Türk halkı ve yetkililerinin, özellikle de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ve son olarak da Erdoğan’ın Brüksel’deki açıklamaları için teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Burucerdi, Başbakan Erdoğan’ın Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ilgili sözleri hatırlatılarak, kendisinin Abbas hakkındaki görüşünün sorulması üzerine, “Mahmud Abbas kimdir ki? Bir hafta önce görev süresi bitmiş sıradan bir insan. Sıradan insanlarla ilgili konuşmamız gerekmiyor burada” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here