İran’ın Irak’ta kaç askeri olduğu açıklandı

IŞİD Tikrit’te Irak ordusunu durdurdu IŞİD Tikrit’te Irak ordusunu durdurdu
Katar merkezli El Cezire televizyonuna konuşan Iraklı Kürt politikacı Abdullah, İranlı asker ve Şii milislerin Irak’ın birçok kentinde operasyonlara katıldığını ya da yönettiğini söyledi.

İran’ın ülkesindeki askeri varlığının askeri danışmanlık ve eğitimin çok ilerisinde olduğunu savunan Abdullah, İranlı güçlerin Genel Seferberlik Güçleri şemsiyesi altında savaştığını belirtti.

Çoğu Şii milislerden oluşan Genel Seferberlik Güçleri’nin 100 bin üyesinin olduğu tahmin ediliyor.

CIA BAŞKANI DA İTİRAF ETTİ

CIA Başkanı John Brennan da, Irak’ta IŞİD’le mücadelede ABD hava operasyonlarının İran’ın karada sürdürdüğü ya da önderlik ettiği operasyonlarla koordineli yürüdüğü iddialarını reddetmedi.

Obama yönetimi ise, IŞİD’le mücadelede İran’la koordineli çalıştıklarını kabul etmiyor.

CIA Başkanı John Brennan, ABD’nin İran’ın Irak’ta daha büyük bir rol oynamasına izin verdiği eleştirilerini ise reddetti.

ABD’nin iddialarına göre, İran IŞİD’le mücadale bahanesiyle Irak’a düzenli olarak asker gönderdi. Geçtiğimiz ağustos ayında, Irak’ın Calavla kasabasını IŞİD’den kurtarmak için Tahran’ın bu ülkeye asker gönderdiği iddia edilmişti.

İRAN SAVAŞ UÇAKLARI DA BOMBALAMIŞTI

Yine geçtiğimiz yıl aralık ayında da Diyala bölgesini IŞİD militanlarından temizlemek için İran’ın F-4 savaş uçaklarının bölgeye hava operasyonları düzenlediği iddia edilmişti.

Irak’ta IŞİD’de karşı savaşan Şii milislerin intikam amacıyla binlerce sivili de öldürdüğü ileri sürülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 + 19 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.