İran’ın nükleeri yılan hikayesi oldu

İran’ın nükleeri yılan hikayesi oldu

0
PAYLAŞ

Ruhani, Avrupa ülkelerinin önceki anlaşmalar çerçevesinde hazırlayacakları öneriyi 1 Ağustos’ta sunmaları gerektiğini, ancak önerinin belirlenen tarihte sunulmadığını hatırlattı.

Avrupa ülkelerinin bu tavrı nedeniyle İsfahan’daki çalışmalara başlama kararı aldıklarını belirten Ruhani, UAEA Başkanı Muhammed el Baradei ile görüştüğünü ve ajansın gerekli teçhizatın yerleştirilmesi için bir hafta süre istediğini kaydetti.

Teçhizatın yerleştirilmesini beklediklerini söyleyen Ruhani, hazırlıklar tamamlandıktan sonra gelecek hafta başında İsfahan’daki çalışmaların başlayacağını kaydetti.

Nükleer alanda gizli hiçbir faaliyetlerinin olmadığını, bütün çalışmalarının UAEA’nın denetiminde olduğunu ifade eden Ruhani, ”Aldığımız karardan geri dönmeyeceğiz” dedi.

İran dosyasının BM Güvenlik Konseyi’ne götürülmesine ilişkin açıklamaları da değerlendiren Ruhani, bunun uluslararası hukuk açısından mümkün olmadığını savundu. Ruhani, ”Ama siyasi bir yöntemle bunu Güvenlik Konseyi’ne götürürlerse sonucuna katlanırlar” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

eight − 3 =