Remzi Gür iddiaları reddetti…

Gür, Londra’daki Yunus Emre Kültür Merkezi’ni yıllığı 1 sterline kiraladığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Bazı basın organlarında Londra’da açılan ve Cumhurbaşkanı Abdulah Gül’ün de katıldığı Yunus Emre Kültür Merkezi’nin faaliyet gösterdiği binanın önceden 1 sterlin karşılığında Remzi Gür’e devredildiği belirtilmişti.

İddiaların gerçekle ilgisi olmadığını belirten Remzi Gür, Yunus Emre Kültür Merkezi binasının alınmasında yardımcı olduklarını ancak binanın kendisine kiralandığı iddialarının doğru olmadığını söyledi. Daha önce söz konusu binayı satın almak için girişimlerde bulunduklarını da anlatan Gür, bunu gerçekleşmediğini dile getirdi.

AYDINLIIK’IN İDDİALARI

Aydınlık Dergisi’nde bu hafta çok tartışma yaratacak iddiaya göre Londra’da Oxford Street bölgesinde ‘10 Maple Street London W1 5HA’ adresinde yeni açılışı yapılan ‘Yunus Emre Enstitüsü’ binasının sahibi Hanefi Avcı’nın kitabında örtülü ödenekten yardım aldığını iddia ettiği USİDER isimli dernek. Avcı kitabında derneğin cemaatin sivil imamı tarafından yönetildiğini iddia etmişti.

USİDER’in satın aldığı bina ise kayıtlara göre yıllığı 1 paunddan Başbakan ile yakın ilişkisi ile gündeme gelen işadamı Remzi Gür’e kiralandı. Gür’ün direktörlüğünde bulunan “Turkish –UK Cultural and Educational Centre Limited” isimli şirket de binayı Yunus Emre Kültür Merkezi’ne kiraladı.

Aydınlık, sözkonusu binanın tapusunu ve kira sözleşmesini yayınlarken, USİDER hakkındaki soru işaretleri Odatv tarafından daha önce gündeme getirilmişti. USİDER Başkanı Yusuf Atalay, daha önce Deniz Feneri Derneği’nin Başkanlığı’nı yapmaktaydı. Atalay halen Kanal 7′nin patronu Zekeriya Karaman’ın avukatlığını yapıyor.

Gül’ün açılışını yaptığı Yunus Emre Enstitüsü’nün Kurucu Başkanı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bizzat kendisi. Mütevelli Heyeti Başkanı ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.