“Öğretmenler Günü aslında 5 Ekim’de”

“Öğretmenler Günü aslında 5 Ekim’de”

0
PAYLAŞ

Türkçe konuşan öğretmenlerin oluşturduğu Eğitimciler Forumu yaptığığ açıklamada 24 Kasım tarihinin Türkiye’de darbenin yapılarak demokrasinin askıya alındığı 12 Eylül döneminin bir ürünü olduğunu öne sürdü.

Eğitimciler Forumu’nun açıklaması aynen şöyle:

“5 Ekim, UNESCO’nun ilan ettiği ve her yıl 100’ü aşkın ülkede milyonlarca eğitimci ve ögrenciyle kutlanan uluslararası öğretmenler günüdür. Ne yazık ki bu gün ne İngiltere’de ne de Türkiye’de kutlanıyor. Türkiye’de 24 Kasım’da kutlanan öğretmenler günü ise 12 Eylül’ün bir ürünüdür. Dünyadan ve Türkiye gerçeğinden tamamen uzaktır.

Durumu değerlendiren Eğitimciler Forumu İngiltere’de 5 Ekim Dünya Ögretmenler Günü’nün resmi bir gün olması için Britanya’daki sendikalara, eğitim kuruluşlarına ve Eğitim Bakanlığı’na ve Türkiye’deki kutlamaların askeri darbe ürünü, yapay 24 Kasım yerine 5 Ekim’e alınmasını talep eden bir mektup ve dilekce kampanyası başlatmaya karar verdi. Başbakanlık, Eğitim Bakanlığı ve sendikalar dahil ilgili bir çok kurum ve kişilere İngilizce ve Türkçe mektuplar göndererek kamuoyunun dikkatini bu önemli konuya çekmiştir.”

Eğitimciler Forumu “60 Windus Road Stoke Newington, Londra N16 6UP” adresindeki Londra Öğretmen Evi’nde faaliyetlerini sürdürüyor.

BİR CEVAP BIRAK

1 × four =