Öğretmenler okumayı öğrenecek!

TEMA Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle Rize’de başlatılan ‘Ekolojik Okuryazarlık Eğitimi’ ile öğretmenlere ‘doğa okur yazarlığı’ öğretilmesi hedefleniyor.

Rize Rehberlik Araştırma Merkezi’nde başlayan eğitimler ilçeleri de kapsayacak şekilde 9 Haziran 2013 tarihine kadar sürecek. Rize Minik TEMA Koordinatörü Öğretmen İnci Fakir Cihan tarafından verilen eğitimlere, TEMA Vakfı Rize Temsilciliği de destek veriyor.

500 ÖĞRETMEN DOĞAYI OKUMAYI ÖĞRENECEK
Her okuldan belirlenen beş öğretmenin katılacağı proje kapsamında Rize ve ilçelerinde 500’e yakın öğretmenin eğitilmesi hedefleniyor. 10 saat sürecek eğitimler kapsamında öğretmenlere ekoloji, toprak ve doğa sorunları, su, Türkiye doğası ve biyolojik çeşitliliği, bölge doğası ve sorunlar, toprak etiği, permakültür, akıcı öğrenme ve çocuklara doğa eğitimi konularında bilgiler verilirken, Minik, Yavru ve Genç TEMA konularında sunumlar yapılıyor.

İHTİYACI KADAR TÜKETEN ÖĞRETMENLER YETİŞTİRİLECEK
Eğitimlerle ilgili bilgi veren TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, ‘Ekolojik Okuryazarlık Projesi’ ile doğayı seven ve dilinden anlayan, doğanın kuralları ile yaşamayı bilen, ihtiyacı kadar tüketen, bilgili ve bilinçli öğretmenlerin yetiştirilmesinin hedeflendiğini belirterek, “bu öğretmelerin de meslektaşlarına aynı bilgi birikimini aktarması ve çocuklarımızın bu bilinçle büyümelerinin sağlanması amaçlanıyor” dedi.

DOĞA OKUR-YAZARLIĞININ ÖNEMİ
Doğu Karadeniz Bölgesinin sahip olduğu binlerce bitki türü ve yaban hayatı ile dünyada korumada öncelikli 200 ekolojik bölgeden birisi olduğunu vurgulayan Özer, bu emaneti devralacak gelecek nesillerin doğa-çevre konusunda “okur ve yazar” olmalarının yanısıra “bilen ve uygulayan” insanlar olmasının önemine işaret etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − 17 =