Rodin İstanbul’da

Sergi, Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, Paris Rodin Müzesi Müdürü Jacques Vilain ve Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı’nın katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.

Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, Türkiye gibi topraklarında geçmiş zamanların en güzel heykeltıraşlık atölyelerinin olduğu, heykel sanatının en görkemli örneklerinin yer aldığı bir ülkede, Rodin gibi bir sanatçıyı ağırlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Ölçer, sergide sanatçının dünyasına pencere açmayı denediklerini ifade ederek, “Bizim anlayışımız, sadece baş eserleri getirerek yan yana dizmek değil, bir dünyayı, bir çağı aydınlatmak” dedi.

Bu nedenle daha önce pek çok Rodin sergisinde yer almayan yan ürünün de bu sergide bulunduğunu dile getiren Ölçer, ilk defa 203 parçalık bir koleksiyonun Türkiye’ye geldiğini kaydederek, sergideki eserlerin Fransa’dan bu yıl çıkan en büyük sergi paketi olduğunu ifade etti.

“Modern zamanlarda heykel sanatı ile pek yakın olduğumuz söylenemez. Heykel sanatı, ancak bir takım kahramanlıklar ve Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün, bazıları da pek şanslı olmayan heykelleri ile tanıtılıyor” diyen Ölçer, böyle bir sanatçının sergisinin İstanbul’a gelmesinin gelecek nesillere bu sanat alanında yeni ufuklar açacağını dile getirdi.
  
Bir gazetecinin Londra’da eşzamanlı olarak açılan Rodin sergisini hatırlatıp   “O sergiyi rakip olarak görüyor musunuz?” sorusuna Ölçer, “Biz rekabeti severiz. Çıtamız çok yukarıda. Hangisinin iyi olduğu kararını ziyaretçilere bırakalım” yanıtını verdi.

Nazan Ölçer, dar gelirli veya müzeye gelmeyi düşünmeyen insanları da çekmek için, daha önce de yaptıkları gibi “Gelmesi, gezmesi sizden, bilet çay bizden” sloganı ile “Komşu Günleri” düzenleyeceklerini söyledi.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.