Rum’la çalışana ekmek yok!

Rum’la çalışana ekmek yok!

0
PAYLAŞ

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; Türkiye Kıbrıs meselesindeki kararlılığını ABD’de bir kez daha gösterdi. Akdeniz’de yapılan doğalgaz arama faaliyetleri kapsamında Türkiye’nin nabzını yoklayan Amerikalı yetkililere, “Gaz iki tarafın da eşit hakkı olarak tanınmadan ve eşit gelir paylaşımı yapılmadan gayrimeşrudur” mesajı verildi. Türk heyeti ayrıca Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile çalışan şirketlerin Türkiye’den iş alamayacağını da kaydetti.

LNG 2016’DA ZOR

Görüşmelerde ele alınan konulardan biri de ABD’den yapılmak istenen sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatı oldu. ABD yönetimi, Türkiye pazarına yüksek fiyatla doğalgaz satmanın ABD’nin kendi içinde satılan gazın fiyatlarını da yükselteceğini savunarak Türkiye’ye yakın dönemde LNG satışının imkânsız olduğunu ifade etti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Talebimiz hâlâ geçerli. Ancak farklı gerekçeler göstererek 2016’da dahi LNG vermelerinin zor olduğunu söylediler” diye konuştu.

TPAO’YA ORTAKLIK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD temasları çerçevesinde ele alınan konular arasında enerjiye yer verildi. Görüşmelerde Türkiye petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) için de girişimlerde bulunuldu. Amerikalı petrol devleriyle önemli projelerde ortaklığa hazırlanan TPAO’nun yakın bir zamanda önemli bir açıklamada bulunacağı belirtildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Enerji Bakanı Yıldız da, ortak petrol aranması konusunda görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Taner Yıldız, görüşmelerde ele alınan bir diğer önemli konunun da Kuzey Irak olduğunu ifade etti. ABD’ye Türkiye’nin hem güney hem de kuzeyde işbirliği içinde olduğunun anlatıldığını ifade eden Yıldız, “Biz Basra’da, Siba’da, Mansuriye’de çalışmalar yapıyoruz. Hem Türkiye’nin hem de Irak’ın çıkarına olan konular bunlar. Madem güney-kuzey fark etmiyor, Kuzey Irak’ta da işbirliği olacaktır” dedi. Kuzey Irak ile yapılacak bir anlaşmanın ülkenin anayasasına da aykırı olmayacağını ifade eden Yıldız, “Kuzey’de 19 ülke 39 firma iş yapıyor. Neden Türkiye de olmasın” dedi.

Yıldız, ABD Başkanı Barack Obama’nın Uluslararası Enerji İşleri Özel Temsilcisi Carlos Pascual’la yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Yıldız, bölgede Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve birçok ülkeyi de kapsayan değerlendirmenin yapıldığını, karşılıklı projelerin konuşulduğunu aktardı.

STA’NIN GETİRİSİ OLACAK

Yıldız, Serbest Ticaret Anlaşması’na yönelik soru üzerine de, “Çalışma grubu kurulacak. Grubun serbest ticaretle ilgili mutlaka Türkiye’ye getirileri olacak bir çalışması olacaktır” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

five × 4 =