Rumlar KKTC’nin teklifini tartışıyor

Rumlar KKTC’nin teklifini tartışıyor

0
PAYLAŞ

Patlamanın sebep olduğu yangın sonrasında Rum tarafının elektrik ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Vasiliko elektrik santrali kullanılamaz hale gelince Rum tarafında elektrik ihtiyacının nasıl karşılanacağı sorununu ortaya çıktı. Rum Elektrik Dairesi Yunanistan, İsrail ve özel sektörden jeneratör sağlamak için harekete geçti. Ancak KKTC’nin elektrik teklifi de Bakanlar Kurulu’nda masaya yatırıldı.

Rum hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, KKTC’nin teklifini, ‘Kıbrıs cumhuriyeti egemenliğinin ihlal edilmeyeceği’ koşuluyla gözden geçirdiklerini söyledi. Stefanu, sunulan tüm enerji kaynaklarının ‘Kıbrıs cumhuriyeti’nin yasaları çerçevesinde kullanılması için kararlar alındığını belirtti. KKTC Başbakanı İrsen Küçük, patlamadan sonra yaşanan elektrik sıkıntısı nedeniyle Rum yönetimine sağlık ve elektrik yardımı teklifinde bulunduklarını belirterek, ‘Henüz bu ana kadar Güney’den herhangi bir talep gelmedi’ dedi.

İstifa baskısı büyüyor

Rum hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu 2009’da el konulan İran mühimatından kurtulmak için defalarca BM ile temasa geçtiklerini ancak her defasında başka bahanelerle karşılaştıklarını söyledi. Rum lider Dimitris Hristofyas’ın İran’dan Suriye’ye giden mühimatı, ‘Suriye KKTC’yi tanır’ endişesiyle imha etmediği ileri sürülürken, istifa etmesi yönünden baskı ve protestolar artıyor. Facebook’ta ‘Hristofyas derhal istifa et’ sayfasının üye sayısı da 5 bini aştı.

Patlamasın diye sulamışlar

Deniz üssündeki patlamada hayatını kaybeden 19 yaşındaki ikizler Miltiadis ve Hristakis Hristoforu’nun ailesi ilginç bir iddia ortaya attı. Aile, barut dolu konteynırların sıcaklığını düşürmek için ikizlerin düzenli olarak bu konteynırlara su döktüklerini savundu. Rum basını, askerlerin konteynırda patlama olacağı yönünde uyarıda bulunduklarını ancak bunun üstleri tarafından görmezden gelindiği yazdı.

PAYLAŞ
Önceki makaleBalıklar ve hayaller
Sonraki makaleMüzakereden kaçmak

BİR CEVAP BIRAK

2 × four =