Rus atletlere men cezası adil değil

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Kasım ayında devlet destekli doping suçlamaları nedeniyle Kasım ayında alınan men cezasını kaldırmama kararı almıştı.

Putin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni (IOC) devreye girmeye çağırdı. IOC’nin hala Rus atletlerin 5 Ağustos’ta başlayacak Rio Olimpiyat Oyunları’nda yarışmalarına izin verebileceği belirtiliyor.

IOC İcra Kurulu Lozan’da Salı günü yapılacak zirve öncesinde bugün bir telekonferansla konunun değerlendirileceğini duyurdu.

Vladimir Putin, “Hukukun evrensel ilkeleri vardır ve bunlardan biri de suçun kişiselleştirilmesi gerektiğidir. İhlallerle hiç ilgisi olmayan insanlar, bu ihlallerin sorumlulularının cezasını niye çeksin?” dedi.

Rusya Spor Bakanlığı da karardan ‘büyük hayal kırıklığı’ duyulduğunu belirtti.

Bakanlık açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Diğer atletler ve yetkililerin menfur davranışlarından dolayı ‘temiz atletlerin’ hayalleri yıkıldı. Olimpiyatlarda mücadele edebilmek için yıllarını feda ettiler, şimdi ise o yılların boşa gittiği görülüyor.”

“Men cezası ilk uygulandığı günden bu yana, uluslararası toplumun güvenini yeniden kazanabilmek için elimizden geleni yaptık. Saygın uluslararası uzmanların öncülüğünde dopingle mücadele kurumlarımızı yeniden inşa ettik.”

“Atletlerimiz İngiltere’nin dopingle mücadele kurumu UKAD tarafından test edildi ve her biri, olağan taleplere ek olarak en az üç testten daha geçti. Saklayacak hiçbir şeyimiz yok ve yeniden yarışabilmek için IAAF’nin şartlarını yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.”

‘Dibine kadar çürümüş’

Rusya, Kasım ayında Dünya Dopingle Mücadele Kurumu’nun (WADA) yayımladığı raporda dopingin yaygın şekilde yapıldığı ve gizli servisin de işin içinde olduğunu duyurmasının ardından IAAF, Rus atletlere müsabakalardan geçici men cezası getirmişti.

Rusya’nın dopingle mücadelede attığı adımlar inceleniyordu ancak Wada, Çarşamba günü yayımladığı yeni raporda başka iddialar da ortaya attı.

Wada yetkilileri, Rusya’nın atletlerin doping testinden geçmesini engellediklerini ve istihbarat servisleri tarafından da tehdit edildiklerini söyledi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkan Yardımcısı John Coates, Rusya’nın atletlerine uygulanan men cezasının kaldırılmaması gerektiği ve atletlerin bu yaz düzenlenecek Rio Olimpiyat Oyunlarına katılmalarına izin verilmemesi çağrısında bulundu.

Coates, Rusya’nın dopingle mücadele kurumu ile atletizm kurumunun ‘dibine kadar çürümüş’ olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − three =