Rusya ve Ermenistan’dan ortak savunma

Rusya ve Ermenistan’dan ortak savunma

0
PAYLAŞ

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Bağımsız Devletler Topluluğu BDT savunma bakanları toplantısına katılmak için Moskova’da bulunan Ermenistan Savunma Bakanı Seyran Ohanyan ile görüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede 2016 yılında yapılması planlanan ortak askeri faaliyetler müzakere edildi.

Rusya Savunma Bakan Sergey Şoygu, 2015 yılı için düşünülen ortak eylem planının tam olarak uygulandığını, ortak tatbikatların gerçekleştirildiğini, Ermeni askeri uzmanların eğitildiğini, Rus harp okullarına daha fazla Ermeni subayın gönderildiğini belirtti.

ORTAK HAVA SAVUNMA SİSTEMİNE İMZA

Ermenistan Savunma Bakanı Ohanyan ise Ermenistan’a askeri alanda gösterilen destek için Rusya’ya teşekkürlerini ileterek, “Gönderdiğiniz bir takım askeri ürünler için teşekkür ederim. Bu ürünler bizim için büyük önem taşıyor” dedi.

Rusya ile Ermenistan arasındaki 2015 yılı ortak askeri eylem planını hatırlatan Ohanyan, iki ülke arasında bugüne kadar böyle dolgun eylem planı olmadığını kaydetti.

Görüşme sonrasında Şoygu ve Ohanyan, Rusya ve Ermenistan arasında Kafkasya bölgesinin kolektif güvenliğinin sağlanması adına ortak hava savunma sistemi kurulmasına yönelik anlaşmaya imza attı.

GÜNEY OSETYA’YA “İSKENDER” FÜZESİ

Geçtiğimiz günlerde Gürcistan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Rusya’nın Gürcistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’ya “İskender” füze sistemleri gönderdiğini öne sürmüştü.

BİR CEVAP BIRAK

2 + twelve =