‘Rusya yanlısı ayrılıkçılar sandıkta’

Ayrılıkçılar, ‘halk cumhuriyeti’ ilan ettikleri ülkenin doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ta cumhurbaşkanı ve meclis üyelerini seçecek.

Ukrayna, ABD ve AB, seçimleri tanımayacaklarını duyurdu. Rusya ise seçimlere destek çıkıp, sonuçları tanıyacağını açıkladı.

Ayrılıkçı liderler, ‘bağımsız devletler’ olduklarını belirtip Ukrayna yasalarına uyma zorunlulukları olmadığını belirtti ve Ukrayna’da geçen hafta düzenlenen genel seçimlere de bu nedenle katılmadıklarını söyledi.

Ayrılıkçılar, kendi yönetimlerindeki bölgelerde düzenlenecek seçimler için üç milyon seçmen kâğıdı bastırdıklarını ifade etti.

Donetsk bölgesi seçim komisyonu başkanı Roman Lyagin, AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “Bu seçimler önemli çünkü bizim iktidarımıza meşruiyet kazandıracak ve Kiev’le aramızda resmiyet olmasını sağlayacak” dedi.

Fakat Batılı liderler ve Kiev’deki bakanlar, ülke topraklarının Rusya ile varılan ateşkes anlaşmaya uymaları gerektiğini belirtiyor ve Ukrayna yasaları uyarında Aralık ayında yerel seçimlere gitmeleri uyarısında bulunuyor.

Çatışmalar devam ediyor

Beyaz Saray da Cuma günü yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın doğusundaki bazı bölgelerde ayrılıkçıların Pazar günü, gayri meşru sözde ‘seçim’ düzenleyecek olmalarından üzüntü duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Minsk’te varılan ateşkes anlaşmasının, seçimlerin “Ukrayna’nın planlarıyla uyumlu değil işbirliği halinde yürütülmesinin önünü açtığını” söylüyor.

Donetsk’te vekaleten başkanlık yürüten Aleksandır Zakharçenko’nun bölgenin cumhurbaşkanı olması bekleniyor.

Rusya medyası, Luhansk’ta da Igor Plotnitsky’nin cumhurbaşkanı olabileceğini belirtiyor.

Seçim hazırlıkları sürerken ülkenin doğusunda da şiddet olayları devam ediyor.

Ukrayna ordusu sözcüsü, 24 saat süren çatışmaların ardından Cumartesi günü en az yedi askerin öldüğünü, en az 10 askerin de yaralandığını duyurdu.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların Donetsk ve Luhansk’taki kamu binalarını ele geçirdiği Nisan ayından bu yana çıkan çatışmalarda en az 3 bin 700 kişi öldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here