Rusya’da ‘meteor’ düştü, 950 yaralı var

Rusya’da meteorun düşüşüyle ilgili komplo teorileri de gündeme geldi. Düşenin meteor olmadığı, iki askeri üs arasında bir bölgede bulunan kente füze düştüğü, ateş-topu halindeki cismin arkasındaki duman izinin, yardım çalışmalarını sadece ordunun yapmasının bu kanıyı güçlendirdiği iddiaları dile getiriliyor. Ancak bu iddialar doğrulanmadı.

Çelyabinsk’den görgü tanığı Sergey Hamitov Associated Press ajansına “Önce bir ışık topu görüp ne olduğuna bakmak için dışarı fırladık, sonra gök gürültüsü gibi hakikaten çok güçlü bir ses geldi” dedi.

Panik yaşandı

Sergey Hamitov, olay sonrasında kentte panik yaşandığını anlattı.

“İnsanlar ne olup bittiğini anlayamadı. Herkes eşinin dostunun evine gidip onları yoklamaya başladı” dedi.

Bir başka Çelyabinsk sakini de Reuters ajansına, o sırada içinde bulunduğu 19 katlı binayı salladığını anlattı.

Yekaterinburg’dan Viktor Prokofiev ise arabasıyla işe giderken meteorun düşüşünü izlediğini söylüyor.

Reuters ajansına konuşan Prokofiev, “Hava aydınlık değildi, ama birden gündüz gibi oldu. Adeta, o anda karşıdan gelen bir arabanın farlarıyla gözüm kamaştı, önümü göremedim” dedi.

Yetkililer büyük bir meteorun dünyanın yakınından geçerken atmosferde kısmen yandığını, bunun sonucunda kopan parçaların dünyaya düştüğünü söylüyor.

Rusya Afet Bakanlığı binlerce kurtarma görevlisinin yaralılara yardım için bölgeye sevkedildiğini açıkladı.

Nükleer enerji ve atık tesisiMoskova’nın 1,500 kilometre kadar doğusunda bulunan Çelyabinsk bölgesinde çok sayıda fabrika, bir nükleer enerji santrali ve Mayak nükleer atık ve dönüştürme deposu bulunuyor.

İlk haberlere göre bir çinko fabrikasının çatısı çöktü ama kimse yaralanmadı. Aynı saatlerde Sibirya’nın Tyumen bölgesine de gökyüzünden bazı döküntüler olduğu bildirildi.

Çelyabinsk bölgesi valisi Mihail Yureviç, meteorun, 46 bin nüfuslu Çebarkul kasabasının 1 kilometre yakınındaki bir göle düştüğünü söyledi.

Çelyabinsk yetkilileri ilk patlamanın 10 metre yükseklikte duyulduğunu, dolayısıyla meteorun dünya atmosferine girdiği sırada meydana gelmiş olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Dünyaya bu tür meteor düşüşü çok sık yaşanmıyor ama 1908’da Sibirya’ya düşen dev bir meteorun 2 bin kilometrekarelik bir alanı yakıp yıktığı biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.