‘Rusya’ya rağmen NATO genişliyor’

Bugün Ankara’da temaslarda bulunacak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya karşı olmasına rağmen NATO’nun genişlemeyi sürdürdüğünü söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya karşı olmasına rağmen NATO genişlemeyi sürdürüyor. Bu da Rusya’nın herhangi bir ülkenin NATO üyeliğini veto etme hakkında sahip olmadığını gösteriyor” dedi.

NATO-Gürcistan Komisyonu 4. Toplantısı için Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan Stoltenberg, McCain Enstitüsü’nün Uluslararası Ekonomi ve Liderlik Araştırma Merkezi’nce düzenlenen “NATO’nun Varşova Zirvesi Sonrasında Avrupa’nın Değişen Jeopolitik Durumu” konulu konferansa katıldı.

Stoltenberg, NATO-Rusya ilişkilerine değinerek, Rusya ile aralarında siyasi diyalog haricinde herhangi bir işbirliği bulunmadığını ifade etti.

Rusya ile mevcut siyasi diyaloğun sürdürülmesi gerektiğini belirten NATO Genel Sekreteri, “Kırım’ın yasadışı ilhakından sonra Rusya’yla bağlantıları kesme kararı alındı ve bu hala geçerli. Rusya’yla sadece siyasi diyalog içindeyiz, diğer herhangi bir işbirliğini yapmıyoruz. Biz bu diyaloğu sürdüreceğiz. Bu iletişimin devamı önemlidir” dedi.

Baltık ülkelerine 4 NATO taburu yerleştirme kararının Rusya’nın komşularına karşı güç kullanma arzusuna cevap niteliği taşıdığını kaydeden Stoltenberg, “Gürcistan’ın neden NATO üyesi olmak istediği açık. Bir küçük ülke olarak yanında büyük bir komşun varken güvenlik için bir platforma, kolektif güvenlik ittifak üyesi olmaya ihtiyaç duyarsınız” diye konuştu.

Stoltenberg, Rusya’nın karşı olmasına rağmen NATO’nun genişlemeye devam ettiğini vurgulayarak, “Rusya karşı olmasına rağmen NATO genişlemeyi sürdürüyor. Bu da Rusya’nın herhangi bir ülkenin NATO üyeliğini veto etme hakkına sahip olmadığını gösteriyor” ifadesini kullandı.

Güçlü bir askeri ittifakın üyesi olmanın bir ülkeye Rusya ile pragmatik bir ilişki kurmasında yardımcı olacağını dile getiren Stoltenberg, “Eğer güçlüysen Rusya’yla siyasi bir diyalog içinde de bulunabilirsin. Norveç, Rusya’nın sınır ülkesidir. Küçük bir ülke ama buna rağmen Norveç, Rusya ile pragmatik ilişkiler kurmayı başarmış” değerlendirmesini yaptı.

Konferansın ardından Stoltenberg, Tiflis’te NATO ve Avrupa Birliği Bilgi Merkezi açılışına katıldı.

NATO GENEL SEKRETERİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Fırat Kalkanı operasyonu ve Suriye krizinin çözümü için diplomatik girişimler sürerken, Türkiye önemli bir konuğu ağırlamaya hazırlanıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün Ankara’ya gelecek.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşecek. Fırat Kalkanı operasyonu ve Suriye görüşmelerin ana gündem maddeleri olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.