‘Sarıgül’ün adaylığı kesinleşti’

Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Genel Sekreteri Hasan Aydın, Mustafa Sarıgül’ün CHP İstanbul adaylığıyla ilgili Kurban Bayramı’ndan sonra gelişmelerin yaşanabileceğini söyledi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün yakın kurmaylarından Türkiye Değişim Hareketi (TDH) Genel Sekreteri Hasan Aydın, Sarıgül’ün CHP’den adaylığının kesinleştiğini söyledi. Gerekirse üyelik başvurusunun da yapılabileceğini belirten Aydın, “Ne bizim açımızdan ne de Kılıçdaroğlu açısından, adaylık meselesiyle ilgili şu an için bir sorun gözükmüyor.” dedi.

CHP’nin İstanbul adaylığı için yarış kızışıyor. Yarış Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile Mustafa Sarıgül arasında geçecek. Sarıgül’ün, CHP adaylığı için destek aldığı TDH toplantısına, Gürsel Tekin’den etkili bir hamle geldi. Tekin, önceki gün Tuzla’daki partiye katılım töreninde, İstanbul’a talip olduğunu açıkladı. Toplanan kalabalığa da ‘Çare CHP’nin kadrolarıdır’ diyerek, rakibi Sarıgül’e ince bir göndermede bulundu. Ancak Tekin’in bu açıklamalarına rağmen, karşı cepheye göre Sarıgül’ün CHP’den adaylığı kesinleşti.

Zaman’ın sorularını cevaplayan TDH Genel Sekreteri Hasan Aydın, Sarıgül’ün CHP’nin İstanbul adaylığının kesinleştiğini, zaten TDH yönetim kurulunun 3 gün önce toplanma sebebinin de bunun üzerine gerçekleştirildiğini ifade etti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile mutabakat sağlandığını kaydeden Aydın, her iki taraf için de şu an için bir sorun bulunmadığına vurgu yaptı. Hasan Aydın, “Sarıgül, üyelik için başvuru yapacak mı?” sorusuna, “Bunlar teknik konular, gerekirse başvuru da yapılır” cevabını verdi.

Sarıgül’ün dediği gibi Kurban Bayramı’ndan sonra gelişmelerin olabileceğine işaret eden Hasan Aydın, adaylığın kasım ayının ilk haftasında da kesinlik kazanacağını söyledi.

TEKİN’İN ADAYLIK AÇIKLAMASI, SARIGÜL’ÜN PAZARLIK GÜCÜNÜ ZAYIFLATTI

Bu arada Gürsel Tekin’in aday adaylığını açıklamasının ardından parti kulisleri de iyiden iyiye hareketlendi. İddialara göre, Tekin’in, Kılıçdaroğlu’nun da onayıyla yaptığı açıklamayla, Sarıgül’ün CHP’ye karşı pazarlık kozu ortadan kalktı.

Bu yüzden Sarıgül’ün, üyelik başvurusuyla ilgili sıkıntı çıkarmayacağı, ihraç edilmesine de sebep olan 2005’teki kurultayda kavga ettiği Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen başta olmak üzere, İstanbul’daki bazı ilçe belediye başkanlarının değiştirilmesiyle ilgili ısrarını sürdürmeyeceği belirtiliyor. HÜSEYİN KELEŞ / Zaman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.