Seçim için geri sayım başladı

Seçim için geri sayım başladı

0
PAYLAŞ

Televizyonda yaptıkları üçüncü ve son tartışmayla bir kez daha kozlarını paylaşan adayları zorlu bir seyahat ve miting takvimi bekliyor.

Televizyonda yayınlanan tartışmaya ağırlığını koyan konu dış politika oldu.

İki başkan adayı özellikle de Arap baharı, İran, İsrail ve Çin konusunda tartıştılar.

Tartışma sonrasında yapılan iki kamuoyu yoklamasında, Obama’nın önde olduğu gözlendi.

Obama ve Romney şimdi en önemli seçim bölgelerine odaklanıyor. Obama kampanyasına Florida ve Ohio’da, Romney ise Nevada ve Colorado’da devam ediyor.

Sıra reklam savaşlarındaObama’nın kurmayları, ABD başkanının seçim vaatlerini içeren 20 sayfalık bir broşür yayınladılar. 3,5 milyon nüsha dağıtılan broşürde, sık sık gelecek dönem için bir planı olmamakla eleştirilen Obama’nın tekrar seçilirse neler yapacağı anlatılıyor.

Broşürdeki mesaj, tartışma programı ardından yayınlanan 60 saniyelik bir reklamda da tekrarlanıyor. Obama’nın doğrudan ikinci dönem planlarını anlattığı reklam filmi, seçmenin kararsız olduğu düşünülen dokuz eyalette yayınlanacak.

Buna karşılık Cumhuriyetçiler ise, televizyondaki tartışmada Romney’i Orta Doğu politikası nedeniyle Obama’nın üzerine giderken gösteren yeni bir TV reklamı çıkardı.

Obama, Romney ile aralarındaki son tartışma programında atak davranmış ve rakibini savunmaya zorlamıştı.

Romney daha çok para harcadıAncak gözlemciler, ABD başkanınınn rakibini tuşa getirecek bir darbe indiremediğini ve seçim mücadelesinin hâlâ başabaş gittiğini belirtiyorlar.

Uzmanlar, adayları destekleyen kurum ve kişilerin, daha çok rakiplerini karalamaya yönelik reklam kampanyaları için toplam 950 milyar dolar harcadıklarını söylüyor.

AP haber ajansına göre, Mitt Romney ve Cumhuriyetçiler seçim kampanyaları için Demokratlardan 100 milyon dolar daha fazla harcadı.

Şimdiye kadar oy veren Amerikalıların sayısı 5 milyon. Seçimlerin yapılacağı 6 Kasım’a kadar yaklaşık 35 seçmenin sandık başına gitmesi bekleniyor.

BBC

BİR CEVAP BIRAK

4 × one =