Seçimin galibi Nuri El Maliki

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Farac El Haydari, kesin sonuçları dün akşam Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Bu sonuçlara göre, Başbakan Nuri El Maliki’nin desteklediği Hukuk Devleti koalisyonu, seçimlerin yapıldığı 14 vilayetten 9’unda zafer elde etti.

Hukuk Devleti koalisyonu, Sünni El Anbar, Diyale ve Musul’da varlık gösteremezken devrik lider Saddam Hüseyin’in ili Salahaddin’de 28 sandalyeden 2’sini kazandı.

Bağdat’taki 57 sandalyenin 28’ini, Basra’daki 35 sandalyenin 20’sini kazanan Hukuk Devleti koalisyonu, Kerbela hariç bütün güney illerinde birinci oldu.

Bağdat’ta azınlıklara tanınan 2 sandalyeden birini Hıristiyanlar, diğerini de Hz. Yahya’nın takipçileri Sabiiler kazandı.

Şii Irak İslam Yüksek Konseyi (IİYK) ise federasyon olması için yoğun çaba sarf ettiği Basra ilinde 5 sandalye elde ederek Maliki’nin Hukuk Devleti koalisyonundan sonra ikinciliğe yerleşti.

Hukuk Devleti koalisyonu, IİYK’nin kalesi Necef’te 7 üyelikle IİYK ile birinciliği paylaştı.
 
Ülkenin kuzeyindeki Ninova vilayetinde ise Sünni El Hadba ittifakının, Ninova İl Meclisindeki 37 sandalyeden 19’unu kazandığı belirtildi.

Amerikan işgaline karşı en büyük direnişin yapıldığı ve geçen yıllardaki seçimlerin boykot edildiği El Anbar ilinde ise El Kaide’ye karşı mücadele eden ve bu ildeki güvenliğin sağlanmasında büyük rol üstlenen Sahva (Uyanış) Konseyleri’nin Irak Sahvaları ve Ulusal Bağımsızlar İttifakı, 29 sandalyeden 19’unu kazandı.

Bu arada Türkmenler, yerel seçimlerin yapıldığı 14 vilayetten Salahaddin ili dışında hiçbir yerde varlık gösteremedi.

Türkmen Cephesi’yle seçime giren Türkmenler, Salahaddin ilinde ise 28 sandalyeden sadece 2’sini aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here