Siber saldırı altındaki Wikileaks yeniden açıldı

ABD merkezli EveryDNS adlı şirket, internet korsanlarının wikileaks’e yönelik siber saldırılarının hizmet sağladıkları diğer siteleri de riske attığı için wikileaks.org’a sağladıkları hizmeti kestiklerini duyurdu.

Wikileaks ise, Amerikan Dışişleri belgelerini yayınlamaya başlamasından bu yana zorlukla yayında kalabildiğini söylüyor.

Belgeler, Amerika’nın diplomatik ve askeri faaliyetlerine ilişkin sadece Washington’u değil, yakın mütteffiklerini de utandıracak ayrıntılar içeriyor.

Wikileaks twitter’da yayınlanan mesajında, ”alan adı”nın EveryDNS.net tarafından ”öldürüldüğünü” doğruladı.

everydns.com ise yaptığı açıklamada wikileaks’e faaliyetlerine son vereceği uyarısını dün göndererek 24 saat içinde hizmetin kesileceği bildiriminde bulunduğunu duyurdu.

Sürenin dolmasından sonra da, wikileaks’in everydns.com’un hizmet araçları üzerinden yayınına son verildi.

Everydns, wikileaks’in çoklu siber saldırılara hedef olduğunu belirterek, ”Bu ve gelecekte bunun gibi saldırılar, 500 bin civarındaki internet sitesine yayın olanağı sağlayan everydns.com’un altyapısına zarar verecek riskler içermektedir” dedi.

Wikileaks, 250 bin sayfayı bulan ABD dışişleri kriptoları yayınlamaya başladığından beri saldırı altında.

Siteye evsahipliği yapması için anlaştığı Amazon ise çarşamba günü anlaşmayı iptal etti. Amazon’un bu kararı Amerikalı yetkililerce memnuniyetle karşılandı.

Wikileaks şimdi faaliyetlerine Avrupa’daki internet hizmet sağlayıcıları üzerinden devam edeceğini söylüyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.