Şifa ararken kanser olmayın!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Tıbbi ilaç hazırlamak için İstanbul’un aktarlarını dolaşan öğrenciler derde derman olacak tek bir bitki bulamadı…
 
İstanbul’da özel bir üniversitede fitoterapi eğitimi veren Doğal Tıp Doktoru Şaduman Karaca, ‘Bitki Drogları Hazırlama Teknikleri’ dersinde kullanmak için 20 öğrencisini aktarlara göndererek tıbbi bitki getirmelerini istedi. Laboratuarda bitki yağları elde etmek ve tentür hazırlamak için İstanbul’un değişik semtlerinde hizmet veren aktarlardan en az üçer tür bitki satın alan öğrencilerin laboratuara getirdiği bitkilerin içinde ilaç elde etmeye yarayacak tek bitki çıkmadı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Fitoterapist Şaduman Karaca, “Bunları bilip susarsam kendimi affetmeyeceğim” sözleriyle bu çarpıcı gerçeğe dikkat çekerek ilgililere “Halkı tedavi ediyoruz diye daha fazla hasta etmeyelim!” çağrısında bulundu.
Türkiye’de hızla büyüyen ve denetimsiz bir sektör halini alan bitki şarlatanlığı, sağlıktan güzelliğe, zayıflamadan cinselliğe uzanan geniş bir alanda halk sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştı. Kış mevsimiyle birlikte artan mevsimsel hastalıklara doğal yollardan şifa bulmak isteyen insanların akın ettiği aktarlarda ‘şifa’ diye satılan ürünlerin denetimsiz oluşu adeta ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartıyor. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri ise binlerce aktarın bulunduğu İstanbul’da ortaya çıktı.
x
İLAÇ YAPMAK İÇİN ALDIKLARI BİTKİLER KANSEROJEN ÇIKTI
İstanbul’da özel bir üniversitede fitoterapi (Bitkilerle tedavi) dersleri veren Doğal Tıp Doktoru Şaduman Karaca, 20 öğrencisinden ‘Bitki Drogları Hazırlama Teknikleri’ dersinde kullanmak üzere bitki getirmelerini istedi. İstanbul’un değişik semtlerini dolaşan öğrenciler, en az üçer tür bitki satın alarak bitki yağları ve tentür elde etmek amacıyla laboratuara getirdi.  Ancak öğrencilerin tıbbi ilaç yapmak amacıyla laboratuara getirdiği yaklaşık 60 bitki örneğinin içinde iç rahatlığı ile kullanabilecekleri bir şey bulamadıklarını söyleyen Fitoterapist ve Öğretim Görevlisi Şaduman Karaca, “Bitkilerin hiç biri doğru ambalaj ile sunulmamış. Bazı bitkiler pislik içinde ve kullanılamayacak haldeydi. Bazıları doğru bitki değildi, yani tıbbi kullanımı olmayan bitkilerdi. Bazıları yanlış zamanda toplanmış, etken madde açısından değeri yoktu. Bitkilerin hepsi güneşte kurutulmuş, muhtemelen kanserojen durumdaydı” diye konuştu.  
‘DOĞADAN TOPLANAN BİTKİLERİ KİM DENETLEYECEK?’
Tıbbi ve aromatik bitkilerin nasıl olması gerektiğiyle ilgili öğrencilerine ayrıntılı bilgiler öğrettiklerini dile getiren Karaca, bu konuda aklına çeşitli soruların geldiğine dikkat çekerek, “Türkiye’de doğadan toplanan ve yetiştirilen bitkiler çok kötü durumda aktarlara geliyorsa, mezun edeceğimiz öğrenciler bu sağlıksız bitkileri halka nasıl sunacaklar? Yılda tonlarcası satılan sağlıksız bitkiler kim bilir ne kadar insana zarar veriyor, bunu kim denetleyecek ve sorumlusu kimdir? Sağlık Bakanlığı onaylı ve üniversitelerde sunulan bitkiler ile tedavi kurslarında acaba hangi bitkilerle tedavi edileceği öğretiliyor? Yoksa kullanılacak tüm bitkiler fitoterapinin uygulanabilmesi için altyapıya sahip, bu konuda denetim ve standartları oluşturmuş ülkelerden mi gelecek? Ya da endüstriyel olarak üretilen, sadece belki bir-iki bitki etken maddesi içeren ama bitkinin kendisi olmayan bileşenlerden oluşan ve  üzerinde  ‘bitki bazlı hazırlanmıştır’ diye etiket konulan preparatlarla yapılacak tedaviye fitoterapi mi denilecek?” ifadelerini kullandı.
‘HALKI TEDAVİ EDİYORUZ DİYE DAHA FAZLA HASTA ETMEYELİM’
Almanya’da aldığı doğal tıp uzmanlığı eğitiminin ardından on yılı aşkın zamandır Türkiye’de gerçek bitkiler ile tedavi hizmeti ve eğitim verdiğini dile getiren Karaca, “Türkiye’de bu alanda eğitim veren Doğal Tıp Doktoru bir fitoterapist olarak tüm bunları bilip susarsam kendimi affetmeyeceğim. Hiç bir şey yapamadığım için vicdanen kendimi çok rahatsız hissetmekteyim, beni duyan ve bu konuda birlikte yol alabileceğim konuya sağduyulu insanlara ve kurumlara çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen bir şeyler yapalım, bu durumu düzeltelim, halkı tedavi ediyoruz diye daha fazla hasta etmeyelim!” çağrısında bulundu.
Önceki haber‘IŞİD, Türkiye’den sağladığı hammaddeyle silah üretiyor’
Sonraki haberMasonların bilinmeyen tarihi
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.