“Silahsız Filistin’i kabul ederiz…’

“Silahsız Filistin’i kabul ederiz…’

0
PAYLAŞ

Netanyahu, Ortadoğu barışıyla ilgili görüşlerini anlattığı dış politikaya ilişkin konuşmasında, ”İki devletli çözüm” demese de ilk kez İsrail ile yanyana bir Filistin devletinden sözetti.

”Herhangi bir barış anlaşmasında Filistin kontrolü altındaki topraklar, İsrail için sağlam bir güvenlik güvencesi verilerek silahsızlandırılmalı” diyen Netanyahu, ”bu konuda güvence almaları, Filistinliler’in İsrail’i Yahudi halkının devleti olarak kabul etmesi durumunda Yahudi devletinin yanında silahtan arındırılmış bir Filistin devleti kurulması çözümünü sağlayacak gerçek bir barış anlaşmasına hazır olacaklarını” bildirdi.

Kudüs’ün tamamının İsrail’in başkenti olması gerektiğini savunan Netanyahu, Filistinli mülteciler sorununun da ”İsrail dışında” çözülmesi gerektiğini ileri sürdü.

İsrail’in yeni yerleşim birimi inşa etmeyeceğini ifade eden Netanyahu, ”bölgesel barışı geliştirmek için Arap liderlerle görüşmeye hazır olduğunu” ve Filistinli liderlere barış görüşmelerine hemen önkoşulsuz başlamaları çağrısında bulunduğunu kaydetti.

“TÜM ÇABALARI BALTALIYOR”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, İsrail Başbakanı’nın yaptığı konuşmayla ilgili, ”Netanyahu’nun sözleri, yapılan tüm çabaları ve girişimleri baltalıyor ve Filistin, Arap, Amerikan tutumlarına meydan okuyor” dedi.

Netanyahu’nun, tüm Kudüs’ün İsrail’in başkenti olması isteğine ve Filistinli mültecilerin İsrail’e kabul edilmeyeceğine ilişkin sözlerine işaret eden Ebu Rudeyna, bu ifadelerle ”tam ve adil bir barış sağlanamayacağını” bildirdi. Ebu Rudeyna, ”Netanyahu’nun açıklamalarının yetersiz olduğunu ve bir çözüme götürmeyeceğini” kaydetti.

Öte yandan Gazze Şeridi’nde kontrolü elinde tutan Hamas örgütünün sözcüsü Fevzi Barhum da Netanyahu’nun konuşmasının, ”ırkçı ve aşırılık yanlısı bir ideolojiyi yansıttığını” savundu.

OBAMA KONUŞMADAN MEMNUN

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Netanyahu’nun ”ayrı bir Filistin devletini kabul etmesinden” memnun olduğunu, ”bunu önemli bir ileri adım” olarak nitelediğini bildirdi. Gibbs, Obama’nın ”iki halkın tarihsel vatanlarında Yahudi İsrail devleti ve bağımsız Filistin devleti olarak” iki devletli çözümden yana olduğunu kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü, Obama’nın, taahhütlerini yerine getirmeleri ve bölgesel barışa yönelmeleri yolunda tüm taraflarla birlikte çalışacağını da dile getirdi.

BİR CEVAP BIRAK

five × 4 =