Sit alanında rant yağması!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Kaş’ta karayolu ulaşımı ve imar izni bulunmayan Limanağzı koyunda sezon öncesi rant yağması…
 
Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan doğal sit alanı statüsündeki Limanağzı bölgesinde inşa edilen kaçak tesisler tepki çekti. Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesinin sınırında bulunan Limanağzında özel bir girişimci tarafından inşa edilen konaklama amaçlı bir bungalov konut ile büfe, çevredeki vatandaşların BİMER’e yaptığı şikayet başvurularının ardından 16 Nisan’da mühürlendi. Ancak buna rağmen çalışmaların devam etmesi tepki çekiyor. Karayolu ulaşımı ve imar izni bulunmayan Limanağzı koyunda günübirlik ve konaklama hizmeti veren dört ayrı işletme bulunuyor.
 
Türkiye 24 Haziran’da yapılması planlanan seçim tartışmalarına kilitlenirken, turizmin başkenti Antalya kıyılarında kaçak yapılaşmalar da sezon öncesi hız kazandı. Kaş ilçesinde bulunan doğal sit alanı statüsündeki Limanağzı koyunda kaçak olarak inşa edilen bungalov ve büfe kıyı yağmasının son örneklerinden biri oldu. A.K. adında yerel bir işletmeciye ait olduğu öne sürülen kaçak yapılar, bölgedeki vatandaşların BİMER’e ve ilgili kurumlara yaptığı şikayetlerin ardından 16 Nisan’da tutanakla kayıt altına alınarak mühürlendi. Ancak kaçak yapılarda çalışmaların halen sürmesi çevredeki vatandaşların tepkisini çekmeyi sürdürüyor.Kaçak yapıların, AKP’li Kepez Belediyesinde görevli üst düzey bir yöneticinin yakınları tarafından inşa edildiği iddia edildi.
DOĞAL LİMAN OLAN KOYDA İMAR İNİ BULUNMUYOR
Kaş-Kekova ÖÇK Bölgesi’nin tampon bölgesinde yeralan Limanağzı, coğrafi konumundan dolayı doğal bir liman görünümünde. Karayolu ulaşımı bulunmayan koya yaz aylarında yalnızca teknelerle ulaşım sağlanıyor. Günübirlik ve geceleme hizmeti veren dört ayrı işletmenin bulunduğu Limanağzı koyunda imar izni bulunmuyor. Ancak bölge üzerindeki yapılaşma ve rant baskısı hız kesmiyor.
 
BÖLGEYİ YAPILAŞMAYA AÇAN İMAR PLANI İPTAL EDİLMİŞTİ
Limanağzı koyunu da içeren Kaş’ın korunan alanlarını yapılaşmaya açan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 1/25 binlik Çevre Düzeni Planı 2015 yılında Kaşlı sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar tarafından yargıya taşınmıştı. Davayı gören Antalya 4. İdare Mahkemesi, Çukurbağ Yarımadası ve Limanağzı gibi bölgeleri yapılaşmaya açan çevre düzeni planını iptal eden mahkemenin kararında planın hazırlanmasında koruma ilkelerine uyulmadığına dikkat çekilerek “Dava konusu işlemin çevre düzeni planına ilişkin olması, uygulanması durumunda devamı planlar ve işlemlerle birlikte yapılanmalara neden olunabileceği dikkate alındığında, telafisi güç veya imkânsız zararlara neden olacaktır” ifadelerine yer verilmişti.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 − four =