İşsiz kadınlara iş kredisi

TBMM Başkanlığına sunulan teklife göre, geliri olmayan dul, ailevi nedenlerle evinde yaşayamayıp kadın sığınma evi ve benzeri sosyal koruma birimlerinde yaşayan, özürlü veya terör mağduru kadınlara, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından iş kurma kredisi verilecek.


Kredi başvurusunda bulunacak kadınların bu haktan yararlanabilmeleri için, hiçbir maddi gelirinin olmadığını; dul, özürlü, evinde barınamama veya terör mağduru olma şartlarından birini taşıdığını ilgili resmi makamlarca düzenlenmiş belgeyle kanıtlaması zorunlu olacak.


ÇOCUKLU ANNELERE ÖNCELİK


Çocuklu annelere, kredi başvurusunda öncelik tanınacak.


Verilecek kredi en az bin YTL, en fazla 3 bin YTL olacak. Bu miktarlar her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden belirlenecek. Kredinin geri ödenmesi, faiz uygulanmaksızın, 1 yıldan az olmamak kaydıyla en fazla 2 yıl da tamamlanacak. Kredi ödemesini aksatan veya ödemeyenler, ikinci kez krediden yararlandırılmayacak. Kredi başvurusu için gerekli dokümanları hazırlama, danışmanlık ve kredi kullandırılan kadınların ekonomik ve sosyal hayata girişlerini sağlama görevini, KOSGEB yapacak.


YEREL OLANAKLAR KULLANILACAK


Kredi başvurusunu yapan kadınlara, özellikle yerel olanakları kullanmaya dönük iş açmaları önerilecek. Kanunun uygulanmasına ilişkin esaslar, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek. Teklifin gerekçesinde, Türkiye’de, kültürel, eğitimsel ve ekonomik engeller nedeniyle kadın girişimcilik oranının yüzde 10 civarında olduğu ifade edilerek, ”Kadınların yaşadığı şiddet ve maruz kaldığı töre-namus gibi olaylar sonucunda ölümü her an hissederek yaşamalarının, devlet adına bir insanlık ayıbı olarak yorumlanması gerekir” denildi.


Gerekçede, teklifle sağlanacak krediyle söz konusu kadınların çalışma hayatına dahil edilerek, kendi başına, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − eighteen =