Son isteği evlenmek oldu!

Ölümü beklerken: İdamdan önce son isteği evlenmek oldu!

İdam cezasına çarptırılıp da 10 yıl boyunca hapishanede o günü beklemek hergün ölmek gibidir galiba! Nasıl bir his olduğunu tahmin etmek çok zor!
Umut olsa gerek yaşama gücü veren. Temyiz, bir temyiz daha. Sonra, en son çare belki Başkan’ın affı. Olmadı değil de hani. Endonezya’nın eski Başkanı Yudhonoyo uyuşturucu suçlusu bile olsa bir kaç idam mahkumunu son anda affetti. Bütün yasal yollar tükendiğinde, ölüm ile yaşam arasındaki o ince çizgi ülkenin en üst düzeydeki yetkilisinin iki dudağı arasında. Keşke o noktaya kadar gelinmese.

İki Avustralya vatandaşı Myuran Sukumaran 34 ile Andrew Chan 31, uyuşturucu kaçakçılığından idama mahkum edilmiş 10 yıldır hapisteydi. Yaşlarına bakınca suçu işlediklerinde bir hayli genç olduklarını farkediyoruz. Bali Dokuzu olarak bilinen aynı çete mensubu diğer 7 kişi müebbet almış.

Hapishanede günlerini umutlu bir bekleyiş içinde sürdürürken boş boş oturmamışlar.
Myuran kendisini resme vermiş, bir sanat atolyesi oluşturmuş hapishanede. Bir taraftan kendisi resimlerini yaparken diğer taraftan diğer mahkumlara kurslar vermiş. Andrew kendini dine adamış, çalışmalarını bu yönde sürdürmüş, yemek yapma dersleri vermiş ve diğer suçlulara danışmanlık etmiş, umut olmuş, bir çok yaşamı dönüştürmüşler.
İkiside bu geçen 10 yılda tamamen farklı kişiler olmuş, yoğrulmuş, olgunlaşmış ve yaptıklarının ne büyük yanlış olduğunu anlayıp utanmışlar, tövbe etmişler.
Diğer mahkumlar tarafından el üstünde tutuluyor, seviliyorlar. Öyle ki bazıları Başkan’a mektup yazıp “Onlar yerine benim canımı alın, onlar faydalı şeyler yapıyor, ben işe yaramazın tekiyim” diyecek kadar seviyor onları.

Ama olmadı, Endonezya yasaları çok katıydı! Avustralya hükümeti çok çaba sarfetti, çok uğraştı, ne dediyse dinletemedi. Komşuluk hatırı, diplomatik-ticari ilişkiler, Açe’deki yardımlar, varolan yardımlar, hatırlatmadığı kalmadı! Bazıları hakettiler, cezasını çekecekler dese de Avustralya halkının büyük çoğunluğu da sahip çıktı ikiliye, kampanyalar düzenlendi, tatilde Bali’ye gitmeyiz denildi, imza topladılar yetmedi, yetmedi, yetmedi!

Başkan Joko Widodo daha da katı ve kararlı çıktı, affetmedi!
İlki Ocak ayında kuşuna dizilerek idama edilen bir grup mahkumun ardından içinde Myuran ve Chan’ın da olduğu ikinci grup, 8 kişi, Salı geceyarısı kurşuna dizildi. İkilinin cenazesi önce Cakarta ardından memlekete doğru yola çıktı.
İdam edilen grubun içinde olup da adları son ana kadar anılmayan mahkumlar da vardı.

Endonezya vatandaşı Zainal Abidin’in ailesi cenazesini bile istememişti. Memleketi olan Sumatra’dan, Vali bir gün önce arayarak gönderilmemesni rica etmiş ve bu istek üzerine Abidin’in cenazesi aynı adada sessizce ve sahipsizce toprağa verildi.

Nijeryalı 4 mahkumdan üçü Endonezya’da yetkililer tarafından defnedilirken, diğer mahkum Oyatanze’nin isteği üzerine kendisini hapishanede düzenli olarak ziyaret eden çocukların bulunduğu yetiştirme yurdunun bahçesine toğrağa verildi. Yetimevi sahibi Rina merhumun da yedi aylıktan itiabaren yetimevinde büyüdüğünü, 2004 yılından beri Dili lakabıyla andıkları mahkumu ziyaret ederek dini telkinlerde bulunduğunu anlattı. Ziyaretler sırasında yetim çocukları da götürdüğünü ve aralarında oluşan yakınlık sonucu çocukların kendisine Dili amca diye hitap ettiklerini, ve cenaze gelince “Hoşgeldin evine amca “ diye karşıladıklarını söyledi. Dili amca hapishanede yattığı sürece bir çok dilde birçok hikaye yazmış çocuklar için. Çocuklar kendisini ziyarete geldiğince onlara yemek pişiremediği için özür dilermiş!

Şizofren ve Bipolar kişilik bozukluğu olan ve bu sağlık durumundan dolayı yargılanmasının dahi adil olmadığı ileri sürülerek son ana kadar temyizi ve affı için uğraşılan Brezilyalı Silvester’ın son ana kadar ne olup bittiğini anlamadığı söyleniyor. Bu yüzden belki de en şanslıları o’ydu, naaşı ülkesine gönderildi.

İdam edilen grubun içinde bir kadın vardı ki son anda cezası ertelendi. 30 yaşındaki Filipin’li Mary Jane Veloso’nun hikayesi de yürek burkan cinsten. İki çocuk sahibi Mary Jane hizmetçilik yapmak üzere Yogyakarta’ şehrine gelirken 2010 yılında 2,6 kg eroinle yakalanmış. Yanında kendisine iş bulan kadın da varmış ama o sırada o kadın kayıplara karışmış. Yakalandığı andan itibaren de bu suçu işlemediğini, çantasında eroin olduğundan haberi bile olmadığını söylüyor ama kimseyi inandıramıyordu. Annesi, çocukları, ailesi ağlıyor, sızlıyor, suçu yok diyordu.
Sonunda Filipin Hükümeti Mary Jane’in insan kaçakçılarının oyununa gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde durup, başka ipuçları ve şüpheli kişileri ele geçirince Mary Jane’in tanıklığına ihtiyaç olabileceği gereçesiyle idamını son gece, büyük uğraşılar sonucunda ertelebildi. Gerçek suçlular yakalanabilirse Mary Jane’in kurtulma ihtimali var!

Endonezya’da idam edileceklere karar 3 gün öncesinden bildiriliyor ve son istekleri soruluyor.
Avustralyalı Andrew Chan son isteğinin Endonezyalı nişanlısı ile evlenmek olduğunu söylemiş.
Bir kadın rahip olan Febiyanti, mahkumlara danışmanlık yapmak için hapishaneye görevli olarak atandığında tanışmış Andrew Chan ile. Arkadaşlıkları duygusal bir ilişkiye dönüşmüş sonradan. Chan’ın son isteği üzerine basit bir törenle evlenip bu mutluluğu kısa bir süre de olsa tatmak istemişler. Gitmek mi zor kalmak mı zor!
Yüreği kan ağlayan, gözü yaşlı, çiceği burnunda gelin Febi son yolculuğunda eşini yalnız bırakmayıp ambulansla önce Cakarta ve sonra da Avustralya’ya doğru yola çıktı.

Görevi gereği idam sırasında mahkumların yanında olan rahip, kurşuna dizilecekleri alana giderken mahkumların gözlerinin bağlanmasını istemediklerini, birbirlerine moral vermeye çalıştıklarını ve yüksek sesle ilahiler söylediklerini anlattı.

Uyuşturucunun büyük bir sorun olduğu ve bu sorunla mücadelede bu kadar kararlı olan Endonezya’da idamların arefesinde 10 uyuşturucusu suçlusu Ulusal Narkotik Ajansı’nda tutuklu bulundukları hücreden demir parmaklıkları keserek kaçmışlar. Tempo Dergisi’nin haberine göre kendilerinden bir daha haber alınamadığı gibi demir parmaklıkların nasıl kesildiği de anlaşılamamış. İnsan düşünmeden edemiyor idam çözüm mü!

__________________

Gülseren Tozkoparan Jordan
Endonezya
gjtozkoparan@gmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here