Son nefesine kadar ‘has’ iş yaptı

Kadir Has’ın oğlu Nuri Has, yaptığı açıklamada, Sarıyer’deki evinde babasının kalp krizi geçirdiğini bildirdi.


Nuri Has, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Toplantısında birlikte oldukları babasının toplantıdan saat 15.30’da, erken ayrıldığını söyledi.


Nuri Has, “Birkaç saat önce beraberdik, kendisi gayet iyiydi. Sonra bir haber geldi ki kalp krizi geçirmiş” dedi.


Sarıyer’deki evde kalp krizi geçirmesinin ardından babasının helikopterle Amerikan Hastanesine kaldırıldığını kaydeden Nuri Has, cenazenin henüz kesin olmamakla birlikte cumartesi ya da pazar günü toprağa verileceğini bildirdi.


Nuri Has, “Çok üzgünüz. Ailemizin direğiydi” diye konuştu.


  
DEMİREL: BÜYÜK DOSTUMDU


 


9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kadir Has’ın yakın bir dostu olduğunu belirterek, “Dostluğumuzun müştereği, yani ortak paydası bu ülkeye, bu ülkenin insanlarına yardımcı olmaktı” dedi.Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kadir Has’ın hayata veda ettiğini hatırlatarak, “Sayın Kadir Has büyük bir hayırsever ve benim de büyük bir dostumdur” diye konuştu.


Kadir Has’ın ülkeye hizmet için çırpınan bir kişi olduğunu ifade eden Süleyman Demirel, şunları kaydetti:


“Sayın Kadir Has ile dostluğumuzun müştereği, yani ortak paydası bu ülkeye, bu ülkenin insanlarına yardımcı olmaktı. Bunun için çırpınmıştır. Eğitim ve sağlık alanında pek çok hayrı vardır. En son yaptığı hayır işi de Kadir Has Üniversitesi’dir. Üniversiteyi kendi kaynaklarıyla kurdu ve üniversite ayakta duruyor. 10 bin öğrenciye eğitim olanağı sağlıyor. Hep Türkiye’ye bir şey yapmak için çırpındı. ‘Bu topraklara borcumu ödüyorum’ diye kitap yazdı.


Sanıyorum ki, pek çok kişi için bir örnektir. Bu topraklara borcu olanların ödemesi lazım. O, bunun güzel bir örneğiydi. Allah rahmet eylesin.”
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.