Sony zarar ediyor

Geçen yılın aynı döneminde 72 milyar yen (1.2 milyar dolar) kâr eden şirket, 2011’in son çeyreğinde 159 milyar yen (2.1 milyar dolar) zarar açıkladı.
Kasım ayında yıllık zararının 90 milyar yen olacağını tahmin etmişti. Şimdi bu tahmin 220 milyar yen olarak düzeltilmiş durumda.

Meija Yasuda yatırım danışmanlık şirketinden Hisashi Kuroda ”Sony’nin gelirleri düşündüğümden daha kötü” dedi. Kuroda, şirketin umudunun elektronik eşyadan çok oyun, film ve müzik satışlarında kazancını arttırmak olabileceğine dikkat çekti.

TV’DE 7 YILDIR ZARARDA

Sony’nin televizyon departmanı son yedi yıldır zarar ediyor. Televizyon yatırımlarıyla ilgili sorunlar fiyatların düşmesi, aşırı üretim, yoğun rekabet ve elektronik pazarında yeni ürün tasarımlarından kaynaklanıyor.

Sony çarşamba günü İcra Kurulu Başkanı Sir Howard Stinger’ın 1 Nisan’da görevinden ayrılarak yerini yardımcısı Kazuo Hirai’ye bırakacağını açıklamıştı. Stinger başkanlık görevini sürdürmeye devam edecek.

Shinhan Yatırımcılık’tan Kim-youn Chan, ”Sony’nin kaybettiği zenimi yeni liderlik altında geri kazanması kolay olmayacak. Zira genel olarak rekabet edebilirliği zayıflamış durumda. Sorun yapısal ve gidermesi yıllar alabilir” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.