İsrail askerleri Gazze kentine girdi

Bölge halkından alınan bilgilere göre, 400 bin nüfuslu kentin çevresinden gece boyunca çatışma sesleri gelirken, İsrail tankları kentin güneyinde, on binlerce Filistinlinin apartmanlarda yaşadığı Tel Havva mahallesine girdi.

İsrail gemileri kentin kıyısını batıdan bombalarken, İsrail güçleri karadan topçu ateşi, havadan saldırı helikopterleri desteğiyle kentin doğusu ve güneyindeki mahallelere ilerledi.

Tel Havva mahallesinden Kader Musa (35), telefonla yaptığı açıklamada, iki apartmanın yandığını gördüğünü; kendisinin, hamile eşi, anne ve babası dahil 25 kişiyle birlikte apartmanın bodrum katına sığındığını anlattı. Başka görgü tanıkları da birkaç binanın yandığını, bölgeyi duman kapladığını söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden Dr. Maya Hassanan, onlarca ambulans çağrısı geldiğini ancak çatışmalar nedeniyle ambulansların hareket
edemediğini belirtti.

Sağlık yetkililerine göre, İsrail’in Gazze’ye saldırıları başlattığı 27 Aralıktan bu yana aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu 900’den fazla Filistinli öldü. İsrail’in verilerine göre de çatışmaların başından bu yana 3 sivil İsrailli ve 10 İsrail askeri öldü.

BM Güvenlik Konseyinin derhal ateşkes ilan edilmesi kararına rağmen Gazze’ye saldırılarını sürdüren İsrail’in, halen bölgede bulunan binlerce kara gücüne destek için Gazze’ye takviye birlik gönderdiği bildiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here