‘İsrail’in ihlalleri kabul edilemez’

Dışişleri Bakanlığında bir araya gelen Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Babacan ile Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.


Bölgedeki tüm ülkelerin diğer ülkelerin egemenlik haklarına saygı göstermesi ve gerginlik yaratacak adımlar atmaktan titizlikle kaçınmaları gerektiğini kaydeden Babacan, “Aksi halde gerginlikler körüklenecek, barış ve istikrar tesisi sekteye uğrayacaktır. Bu olayla ilgili çok yönlü araştırmalar sürmektedir. İlgili ülkeden çok hızlı bir şekilde izahat vermesi istenmiştir ve İsrail nezdinde gerekli girişimler de yapılmıştır” dedi.


Türkiye’nin bölgede barış ve istikrarın hakim kılınması için gayret eden bir ülke olduğunu ifade eden Babacan, bölgedeki ülkelerle olan ilişkilerin karşılıklı saygı ve güven temelinde olduğunu bildirdi.


Suriyeli bakan da “İsrail uçaklarının ihlali konusunda somut delillerle gelip gelmediğinin” sorulması üzerine, konuyu bugünkü görüşmede Babacan ile ele aldıklarını söyleyerek, şunları kaydetti:


“Adını koyuyorum; bu kasıtlı ve düşmanca bir saldırıdır. İsrail uçakları Suriye’ye saldırıda bulunmuşlardır. Suriye topraklarına bombalarını bırakmışlardır. Hatta birtakım uçaklar da bazı yakıt tanklarını Suriye topraklarına bırakmış durumda.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.