İsrailli işadamının garip ölümü

İran’la bağlantıları yüzünden adı büyük bir skandala karışan İsrailli ünlü işadamı Sami Ofer, evinde ölü bulundu. Ofer, ABD tarafından İran’la bağlantılarından dolayı kara listeye de alınmıştı. Ofer Türkiye’de Galataport ihalesine verdiği teklifle tanınmıştı.

İsrail’in Kanal 10 televizyonu, İran ile iş bağlantıları skandalının merkezindeki işadamı Ofer’in bugün Tel Aviv’deki evinde ölü bulunduğunu duyurdu.

ABD geçen ay İran’a petrol taşıma tankeri satmakla suçladığı Ofer Kardeşler Grubu’na yaptırım kararı almıştı. Şirketin sahipleri arasında yer alan Sami Ofer ve kardeşi Yuli iddiaları yalanlamıştı.

89 yaşında hayata veda eden Sami Ofer, İsrail’in en zengin iş adamlarından biriydi. Ofer’in ölüm nedeni hakkında detay verilmedi.

GALATAPORT’A TEKLİF VERMİŞTİ

2005 yılında yapılan Galataport ihalesine Türk ortağı Mehmet Kutman ile 4.3 milyar dolarlık teklif vermiş ve ihaleyi kazanmıştı. Ancak ihale, Danıştay’ın imar planına yönelik kararından sonra 2006’da iptal edilmişti.

İsrail’in en zenginleri listesinde ikinci sırada bulunan Sami ve Yuli Ofer kardeşler, Forbes’in yaptığı uluslararası sıralamada 188’inci sırada yer alıyor.

ABD KARA LİSTEYE ALMIŞTI

Türkiye’de 2005 yılındaki Tüpraş özelleştirmesi ve Galataport projesi sırasında adı duyulan İsrailli Ofer Grubu, ABD’nin kara listesine girmişti.

Ofer Grubu ise kararın ardından bir açıklama yayınlayarak İran’a tanker sattıkları iddiasını yalanlamıştı. Karar gereği, Oferlerin ABD ile ticareti kısıtlandı.Grubun ABD Export-Import Bankası’ndan 10 milyon doların üzerinde kredi alması ve ABD’den ihracat lisansı temin etmesi yasaklandı.

Oferler, 2005 başında Türkiye’de Tüpraş’ın özelleştirilmesi sırasında kimsenin haberi olmadan şirketin yüzde 14.76’lık hissesini Özelleştirme İdraesi’nden satın almalarıyla isimlerini duyurmuşlardı. Hisseleri 446 milyon dolara alan Oferler, 6 ay sonra Koç Grubu’nın Tüpraş’ı toplam 8.11 milyar dolar bedel üzerinden ihaleyle satın almasının ardından, ellerindeki hisselerin değerinin bir anda 1.2 milyar doları bulmasıyla bir servet kazanmışlardı. Oferler, aynı yıl Galataport’u hükümetten ihalesiz devralmak üzereyken ise olay bir skandala dönüşmüştü.

SAMİ OFER KİMDİR?

Tel Aviv’deki evinde bu sabah 89 yaşında ölen, İsrail’in ve dünyanın en zengin iş adamlarından Sami Ofer, 22 Ekim 1922’de Romanya’da doğdu. Ofer ailesi, 1924’de İngiliz mandası altındaki Filistin’e göç ederek Hayfa’ya yerleşti, daha sonra Ofer’in kardeşi Yehuda (Juli) dünyaya geldi.

Sami Ofer ilkokulu bitirdikten sonra babasının gemilere hizmet veren şirketinde çalışmaya başladı.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte İngiliz Kraliyet Donanması’na yazılan Sami Ofer, 1948’deki Arap-İsrail savaşı sırasında İsrail deniz birliklerinde görev aldı. Askerlik hizmetini tamamlamasının ardından Doğu şirketler grubunda gemi acenteliğine başladı ve 1950’ye gelindiğinde ilk gemisine sahip oldu.

Ofer, o günden bu yana gemicilik sektöründe büyümeyi sürdürmekteydi.

Sami Ofer’ın bir kısmına erkek kardeşi Juli ile birlikte sahip olduğu malvarlığı içinde Zodyak Denizcilik Acentaları Ltd., 40 gemiye sahip Pacific Tanker, ZIM ve Karayipler Gemi Turları şirketleri, İsrail AŞ, İsrail Kimyacılık, Hayfa’daki Petrol Rafinerileri işletmesi (BAZAN), Mizrahi-Tefahot Bankası, Tower Yarıiletkenler Ltd. ve daha birçok kurumun ortaklığı ile gayrimenkuller bulunuyor.

Forbes dergisine göre, Ofer Kardeşler’in serveti 10,3 milyar dolar değerinde.

Sanata düşkünlüğü, koleksiyonculuğu ve yardımseverliği ile bilinen Sami Ofer, 2008 yılı Mart’ında, Londra’nın Greenwich Ulusal Denizcilik Müzesi’ne 35 milyon sterlinlik genişleme projesi için 20 milyon sterlin bağışlayacağını duyurmuş, aynı yıl 10 Kasım’da İngiltere Kraliçesi Elizabeth tarafından Fahri Şövalyelik unvanı ile ödüllendirilmişti.

Hayatının son haftalarında ise ünlü iş adamı, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un, Ofer Kardeşler Grubu’nun İran’la ticaret yaptıkları gerekçesiyle, yaptırımlar listesine alınan 7 firmadan biri olduğunu duyurmasıyla, büyük bir tartışma ortamının içine girmişti.

Şirketin, İran’a 8,6 milyon dolarlık bir tanker sattığı iddia edilmiş, Ofer kardeşler ise bu iddiayı yalanlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.