“Üstü kalsın…”

“Üstü kalsın…”

0
PAYLAŞ

Geçen hafta Heartlands High School’da Haringey Çocuk Kitapları Ödülü’nü (Haringey Children’s Book Award) kazanan yazarlar, ödüllerini Haringey Belediye Başkan Yardımcısı Eczacı Ali Özbek’in elinden aldılar.

100 ortaokul öğrencisinin verdiği oylarla yazar Gill Lewis ‘Scarlet Ibis’ başlıklı kitabıyla birinci oldu.

Tatilde çocukları için kitap seçmek isteyenlere yardımcı olmak için ödüle aday gösterilenler listesi de şöyleydi: “John Boyne-Stay where you are and then leave, Kate DiCamillo-Flora & Ulysses, Michael Foreman-The amazing tale of Ali Pasha, Piers Torday-The Last Wild.”

Ayrıca BBC’ye göre gelmiş geçmiş en iyi 11 çocuk kitabı da (sondan ilke) şöyle: “Little House on the Prairie by Laura Ingalls Wilder, A Wrinkle in Time by Madeleine L’Engle, A Wizard of Earthsea by Ursula Le Guin, Charlie and the Chocolate Factory by Roald Dahl, Winnie the Pooh by AA Milne, The Little Prince by Antoine de St Exupery, Little Women by Louisa May Alcott, Alice’s Adventures in Wonderland by Lewis Carroll, Where the Wild Things Are by Maurice Sendak, The Lion, the Witch and the Wardrobe by CS Lewis ve Charlotte’s Web by EB White.”

Ecz. Ali Özbek belediyeden aldığı maaşı yoksullara dağıtan, Van Depremi’nde işi gücü bırakıp Van’a yardım götüren toplumun yüzakı bir arkadaşımız. Bu güzel etkinlikte ondan kelam etmemek haksızlık olur diye düşündüm.

***

Bayramın ilk günü face’de arkadaşım Semra Er’in sayfasında sararıp düşen bir sonbahar yaprağı resmi ve bir not: “Annemiz Semra Er, dün gece hakkın rahmetine kavuştu. Londra’da kaldırılacak olan Cenazesi daha sonra bildirilecektir. Oğulları Can-Sercihan…”

Semra yıllar sonra “Hiç bir şey için hiç bir zaman geç değil” diyerek okullu olmuş moda okuyordu. Gazetenin 24 Aralık 2013 arşivinde Semra ile ilgili yazıyı buldum…

“Moda öğrencisi Semra Er Uçur’ın kendi tasarımı Birmingham’daki defilede göz doldurdu Barnet and Southgate College ‘moda tasarım” öğrencileri Birmingham’da ‘Clothes Show Live’da kendi tasarımlarını sergiledi. 11 Aralık günü Birmingham’da yapılan defilede Barnet and Southgate College öğrencileri yeteneklerini sergiledi.”

Haber şöyle devam ediyor: “Bir buçuk yıl sonra tecrübeli bir modacı olarak hayatıma daha farklı bir yerden devam edeceğim… Zevk için başladığım eğitimim beni ciddi bir yere götürmeye başladığını görüyorum. Bu da inanılmaz bir haz benim için.”

Sevgili Semra face’den de bana “Kanser olmama karşın çok mutluyum” diye yazmıştı… Çok üzgünüm. Oğulları Can-Sercihan ve sevenlerinin başı sağolsun. Onu güleryüzüyle hatırlayacağız hep…

Nedense unutuyoruz ölümü. Oysa ölüm unutmuyor bizi. Sevgili Semra’yı erken yitirmek Cemal Süreya’nın “Üstü kalsın” şiirini usuma düşürdü:

Ölüyorum tanrım
Bu da oldu işte.

Her ölüm erken ölümdür
Biliyorum tanrım.

Ama, ayrıca, aldığın şu hayat
Fena değildir…

Üstü kalsın…

BİR CEVAP BIRAK