İstanbul Üniversitesi karıştı

Beyazıt Meydanı’nda toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, kültür merkezine kadar yürüdü. Sayıları 200’ü bulan öğrenciler kapıya yüklenince güvenlik görevlilerinin kurduğu barikat yıkıldı. Güvenlik görevlileri arasında gerginlik yaşandı.

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde düzenlenen “İfade Özgürlüğü Konferansı” öğrencilerin akınına uğradı. Öğrencilerin konferansa ilgi göstermelerinin nedeni konusundan çok katılımcılardı. Önceden duyurulan katılımcı listesinde Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da vardı. İki bakan için İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi’nin girişine kırmızı halı serildi. Ancak iki bakan da Ankara’daki programlarını gerekçe göstererek konferansa katılmadı. Polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri altında öğrenciler gruplar halinde Beyazıt Meydanı’nda toplandı.

Konferansın yapılacağı kültür merkezine doğru yürüyüşe geçen protestocu grup, Ak Parti aleyhinde sloganlar attı. Güvenlik görevlileri kültür merkezine girişte, kimlik kontrolü yapmak istedi.

Bu sırada gerginlik yaşandı. Sayıları 200’ü bulan öğrenciler kapıya yüklenince güvenlik görevlilerinin kurduğu barikat yıkıldı. Koşarak içeri giren öğrenciler kırmızı halının üzerinden geçerek konferans salonuna girdi. Öğrenciler, salonda slogan atmayı sürdürdüğü için ifade özgürlüğü konferansı planlandığı saatte başlayamadı. (Özgür ALTUNCU – Bulut MÜLHİM – İdris TİFTİKCİ – DHA, İstanbul)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 15 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.